| anonim_4396 a întrebat:

Buna,de la cati ani poti sa te angajezi legal pe o perioada de timp, ce as putea sa ma angajez?

1 răspuns:
| siriusblack98 a răspuns:

Eu stiu ca de la 16 ani te poti angaja legal, cu carte de munca prin semnatura unui parinte/tutore sau cine te are in grija dar contract part-time, nu full.Iar de cele mai multe ori vad ca adolescentii se angajeaza fie pe la McDonalds fie impart diverse pliante, ori ca animatori pe la petreceri si festivaluri.Desigur exista mai multe locuri unde angajeaza in regim part-time dar trebuie sa nu prezinte risc de lucru deoarece esti minor.