| anonim_4396 a întrebat:

Buna, deci aseară ma trezisem brusc si am vazut un paianjen pe tavan asa ca m-am mutat in cealalta parte a patului pentru ca imi era frica sa nu cada pe mine si nu aveam chef sa il omor pentru ca imi era somn, ultimul lucru pe care il tin minte a fost sa ma mai uit pe tavan o data ca sa vad daca vine spre mine si m-am pus sa dorm. A doua zi m-a trezit mama si m-a intrebat "ce-ai facut fata? Ai dormit cu lumina aprinsa?" si eu eram ceva de genu "ăăă?! Cee? Normal ca nu" si jur ca nu imi amintesc sa fi aprins lumina, nici macar cand am vazut paianjenul acela si m-am pus în cealalta parte pentru ca aveam televizorul aprins si aveam destula lumina. Mie mi s-a mai intamplat sa gasesc lumina aprinsa fara ca cineva sa o aprinda, de exemplu fratele meu era plecat si eu dormeam singura in camera, mi-am dat la calculator la desene si am dormit si dupa ceva timp tot asa, m-am trezit brusc si am vazut lumina aprinsa si nu avea cine sa o aprinda mai ales ca eu dormeam. Mi-e frica, as putea fi somnambula? Dar nu cred, eu am fost de cateva ori dar imi amintesc ce am facut. Si de ce sunt trezirile astea bruste din somn? Imi explica cineva? Am uitat sa mentionez ca eu nu pot sa dorm cu lumina aprinsa, efectiv ma enerveaza

12 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Esti foarte stresata dar ai putea sa pui tot felul de impedimente in camera sa vezi daca te trezesti sau ai putea sa filmezi iar in caz de ceva sa poti apela la un specialist.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când te trezești din somn în timpul nopții, ți se pare uneori că ești treaz, dar de fapt nu ești complet treaz. Atunci, neavând conștiința stării de veghem se poate întâmpla să faci mișcări automate pe care nu le mai ții minte. Acesta nu este somnambulism.

| Pati2500c a răspuns:

Probabil lumina s-a aprins din cauza instaltiei, si noua in familie ni s-a intamplat de vreo 2 ori, pana a umblat tata la firele de la sistem si l a reparat. Pur si simplu in timpul zilei Era lumina aprinsa in camera fara ca nineni sa o aprinda, apoi problema s-a rezolvat

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru aditimus):

Uneori am cosmaruri(nu asa des) si mi-e foarte frica, am fobie de cosmaruri. Acum cativa ani cand ma gandeam la ceva rau chiar visam ceva uraf(nu stiam ca pot avea cosmaruri doar gandindu-ma) si de atunci noaptea incerc sa nu ma mai gandesc la lucruri rele dar uneori tot visez si nu inteleg de ce, daca ma gandesc la ceva frumos ori nu visez nimic ori visez ceva foarte aiurea(nu cosmar dar nici vis, niste intamplari random). Poate de la asta sunt stresata noaptea, intunericul imi da o stare de frica si de aceea dorm cu televizorul aprins la desene, nu e doar intunericul ci si sunetele, ma refer ca daca e liniste totala in camera nu pot sa adorm. Sper ca ai inteles

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru Pati2500c):

Probabil

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru sadrian46):

Sau am mai auzit la cineva ca daca adormi brusc creierul crede ca mori iar el te trezeste(nu stiu cum sa explic) adica nu doar in timpul somnului se intampla sa ma trezesc brusc, mi se intampla si cand atipesc sau abia adorm

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca era păianjen de casa aia sunt inofensivi

| Cksihja a răspuns:

S-ar putea so fi aprins altcineva, eu am visat că a intrat odată cineva în cameră evident îi auzeam vocea dar știam unde e și ce face iar când m-am trezit era lumina aprinsă. Dacă adormi cu televizorul aprins este normal ca la un moment dat să intre cineva în cameră să-l închidă care are nevoie evident de lumină dar uită so închidă, ia o lampă de veghe dacă nu poți dormi pe întuneric.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Irinaaaaaaaioanaaaaa):

Ai auzit aiureli. Creierul știe mai bine ca tine dacă ai murit sau nu. Tu trăiești lumea cu un soft din creier numit EU, care are un ecran, dar creierul nu doarme niciodată.

| aditimus a răspuns (pentru Irinaaaaaaaioanaaaaa):

Nu ai dormit cu nimeni cand erai mica?

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Era paianjen lunguieț cu foarte multe picioare, avea culoarea aia maronie

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru aditimus):

Pana pe la 11 ani am dormit cu fratele meu