| Adlai a întrebat:

Buna dimineața, am și eu niște întrebări legat de istorie.

Am citit cu câteva zile in urma ca tracii(strămoșii noștri) au ocupat Anglia și au dezvoltat acolo multe lucruri și au lăsat acolo amprente înainte sa vina englezii. Si am mai aflat ca tracii au o luat chiar și teritoriul Spaniei înainte sa vina spaniolii. Și am mai citit ca tracii au ocupat chiar și Italia înainte sa vina rumii acolo. Dar bazându-ma pe vorba asta ca toate limbile Europei inclusiv engleza a luat naștere din limba Dacă, adică limba Dacă e mama tuturor limbilor europene, iar asta îmi da multe dubii și as vrea sa stiu dacă e 100% adevărat conform istoriei noastre. Ca vreau sa ma asigur ca ceea ce am, am clar nu-i o porcărie sau minciuna. Și am mai aflat ca tracii au venit chiar și in Algeria.

1) Este 100% adevărat ca limba engleză, latina și alte limbi din Europa s-au tras din limba dacă si astfel a luat naștere limbile Europei? Și ca limba dacă este limba mamă a tuturor limbilor europene?

2) Este 100% adevărat ca tracii( strămoșii României) au ocupat: Spania, Anglia, Algeria și aproape toată Europa?

3) Este 100% adevărat ca tracii au ocupat Algeria înainte ca ea sa fie ocupată de algerieni? Pentru ca am citit pe undeva ca sau găsit dovezi in Algeria ca tracii au fost acolo cică.

4) De unde vin tracii?

5) In ce an și secol, strămoșii noștri(Tracii) au venit in Europa? Ca am încercat sa găsesc pe net, dar îmi dă niște lucruri inutile.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La primele intrebari raspunsul este: sigur ca nu, este 100% fals, nu exista nici o dovada istorica in aceasta directie. Ba dimpotriva, exista numeroase dovezi care contrazic aceasta ipoteza si o fac ridicola.
4. Tracii sunt o populatie indo-europeana, de origine necunoascuta, care probabil au venit cam in secolul XII i.H. prin Anatolia. Prima lor mentionare este in poemele homerice, scrise in secolul IX i.H. Probabil au ajuns in Europa in secolele VII-VI i.H, fiind mentionati pentru prima oara in secolul V i.H.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Limba Romana este o limba trasa din limba Latina si slava, nu crede orice aiureala, tracii nu au fost in Anglia si saxonoi

Tracii au fost un grup de triburi indo-europene care vorbeau limba tracă, o componentă a familiei limbilor indo-europene. Aceste populații s-au răspândit în estul, centrul și sudul Peninsulei Balcanice și în părțile adiacente Europei de Est.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Traci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai citi dacofili

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce-ti scriu e opinie proprie, nu trebuie sa te iei dupa mine.
Si eu intelesesem ca tracii aveau legatura cu Romania, dar Tracia este de fapt Turcia-Bulgaria, probabil si prin sud de valahia.
Acum bine iti zic adevarul aici, ca sunt si multe minciuni in povestile cu istorie si de multe ori nu se leaga povestile.
Zona (de inceput) poate fi si Caucaz. Acum depinde despre ce an vorbim. Este complicat si-mi e teama sa intru in subiect, pentru ca europenii au reinventat religia si istoria planetei cu minciunile lor anti-indieni/pagani.
Daca cauti in engleza, gasesti multe de citit, nu-ti recomand sa te iei dupa wikipedia.