| SamsungElectronics a întrebat:

Bună dimineața.

Ce înseamnă că o fată este materialistă?

Din câte am auzit este o fată care apreciază și se uita numai la băieți cu bani și mașina?

Știu ca nu sunt toate materialiste și alea care sunt materialiste nu merită să aibă iubiți, pentru că profită de pe tine și așteaptă să le faci toate poftele.

Voi ce părere aveți?

Sunt toate la fel, eu zic ca nu sunt toate la fel, sa nu băgăm toate fetele în aceeași oala, am întâlnit și fete bune și de treabă cu care mă înțeleg foarte bine și în ziua de astăzi.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

În ziua de azi majoritatea au un loc de munca și sunt independente și pun accentul ca și bărbați pe aspectul fizic, ca înainte erau nunti aranjate sau le spunea părinți sa aleagă unul bogat sa cam dus vremea respectiva, fără fete materialiste mulți bărbați ar muri virgini, gândește-te și tu logic, dacă 20% dintre noi atrag sexul frumos restul ce ar face

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu merită să aibă iubiți. Asta zici tu, că nu merită. Ele au cu grămada.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai ti-ai cam raspuns singur la intrebari. Ce vrei sa facem, sa confirmam? Na, ai dreptate. Serios, nu e nimic din ce ai zis care sa mi se para gresit.

| Lioana a răspuns:

O materialista nu iubeste barbatul cu care se cupleaza. Ea iubeste banii lui.

| carevaescu a răspuns:

Ideea necesita un pic de sofisticare. Nu există om care sa nu aprecieze materialul; pana la urma trăim într-o lume care ne impune sa ne folosim de chestii materiale incat sa traim, sa supravietuim.

Materialismul in contextul asta se referă la prioritati, nu la prezenta sau absența absoluta a tendințelor de apreciere si dorința de "bunuri materiale" (bani, haine, masini, imobile, etc)

Cand cineva prioritizeza aspectul material atat de mult incat celelate aspecte ale vietii devin triviale, atunci e materialist.

Felul in care o persoană materialista judeca o alta persoana e prin prisma propritatilor ei. Adica se va uita la bani, mașini, etc., ca la niste oportunitati de a le detine sau a beneficia de ele. Dar asta nu elimina alte aspecte in totalitate, doar le face mai putin importante sau chiar triviale pe unele.

Contrastant, o persoana ce pune mai mult pret pe personalitate va evalua o alta persona prin prisma acestor prioritati. Dar asta nu inseamna ca aspectul material devine totalmente irelevant

| CleanHeart a răspuns:

Le dau un pic la o parte pe alea ce se uită doar pentru bani și bărbatul e un maca raca, pe scurt un ratat
O fata care se respecta și e evoluată normal că are standarde cat de cat înalte și un băiat evoluat are calitățile necesare să aibă și bani, carisma, educație deci important sa faceți diferența și să facem și noi femeile diferența. Una e o femeie care doar îți papă banii, una e o femeie care te vrea evoluat dar lupta cot la cot cu tine să construiți imperii și mai mari.

| Seba2013 a răspuns:

O fata materialista este cea care te captureaza ca un pradator. Vrea cat mai multa carne pentru ca este carnívora si crede in teoría selectiei naturale. Are un gol in ea si o sete de destruiré si infulecare pentru así alimenta carenta. Este plina de grosolanie si vulgaritate ( o plictiseste dragostea nobila) si vrea cat mai multa putere si sange. Se multiplica asa mult pentru ca vrea sa se ridice deasupra tutor (este ceva de orgoliu social). Ai grija ca si aici sunt multe locuri si poti aluneca foarte usor in pestera lor. Mesajul acesta este pentru o fata de pe TPU care vrea sa inteleasa forme de iubire, asta intra la categoría razboi, thanatos si posesivitate. Se numeste amaré(amor adeziv), nu diligere (eu pe cine iubesc, biciuiesc). In Avatar se arata ca dupa o lupta cu aceste animale se imblanzesc si iti aduc o putere mai mare decat inainte. Tristán si Isolda tot de la razboi(agitatie, valuri si violentare) la pace au pornit.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Păi ce inseamna sa fi în general o persoana " materialista ", ca aici sunt și băieți asa nu doar fete)).
O persoana materialista este practic o persoana care sta cu tine din interes, nu pentru ca te iubește și pentru ca îi convine situația de a primi lucruri " pe gratis " pacalind persoana cu care sta din interes și atat.

| Sawarekh a răspuns:

Foarte simplu!

O fata care pune accent pe lux, masini, bani, telefoane, genti, haine.
Si acum depinde de fiecare, unele materiale scumpe, altele mai sarace se multumesc si cu niste pantofi la 150 lei.

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Ambele sexe pot fi catalogate ca fiind materialisti. Nu numai femeile.
Un om materialist este acela care se uita in principiu la bani, la masinile scumpe pe care acestia le au, cum ai spus si tu de asemenea.
Nu iubeste cu adevarat, ci sta cu tine numai pentru bani si pentru cadouri scumpe. O persoana ce este catalogata ca fiind materialista, alege sa stea cu tine din interes, nu din iubire!

| OxyAliA a răspuns:

O femeie care se acceptă pe ea însăși, nu are așteptări de la nimeni.

| fantomita21 a răspuns:

Salut,o fata materialista inseamna o fata caruia ii plac banii mult, cadourile, lucrurile materiale.