| xBiscuiteOreo a întrebat:

Din nou cu o întrebare stupidă..Cum aş putea să-mi fac prieteni (amici),deoarece sunt foarte timidă? Sunt la o școala nouă aproape de un an și îmi cunosc doar colegii,pe ceilalți nu prea,doar din vedere,e foarte aiurea. vreau și eu să am prieteni,cu colegii sunt doar la școala,în timpul liber nu vorbim sau chestii de astea. În timpul liber stau singură în camera mea la pc și chiar mă deranjează chestia asta. Vreau și eu în parc duminica ca toți ceilalți,dar n-am cu cine. Toți prietenii care i-am avut până acum încep să-i pierd,majoritatea s-au mutat,alții și-au găsit prieteni noi,iar eu rămân complet singura.
Vreau și eu prieteni cu,care să vorbesc toată ziua, să avem ce face,nu doar să ne salutam,aceia nu-s prieteni, sunt doar cunoștințe.

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Poarta-te cat mai natural, asa cum esti tu, doar cere ajutorul colegilor de clasa cu care esti mai apropiata. Dintre toti, s-o gasi macar unul sa te includa in cercul lor.In scoala voastra, sigur se fac ceva activitati in colectiv:implicate si tu, vin-o cu idei.Intai iti faci cunostinte, apoi alegi tu dintre ei, care merita sa-ti fie prieten! Asa se intampla la orice schimbare.Sa vezi la maturitate, cum o sa fie:din ce in ce mai putini prieteni adevarati!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa ii bagi in seama. Cere sa fii prietenul/na lor. Ajuta-i la ce nu stiu daca tu stii. Apoi invita-i undeva.La un concert la ceva. Poate iti vei face niste prieteni. Cere-le Id-ul de mess.happy. Succes!

| Disharmony a răspuns:

Continuă să stai în casă toată ziua, cu ochii în calculator, că eşti pe drumul cel bun.

| jfdeoeogpde a răspuns:

Fi spontana mergi la alte clase din scoala si cauta noi persoane, analizeazai si vei vedea noi lucruri in comun.modeleazate dupa noua societate si vei gasi prieteni nebuni, de gasca, sensibili, emo ce fel vrei tu ..doar priveste in jur, nu e greu.ps.nu te mai gandi la ce ai incercat candva...prezentul te redefineste