| Raluca_Rallu_2001 a întrebat:

Dorim sa facem un bal cu ocazia Craciunului si am cateva intrebari.
1. Se tine pot, ce mancare am putea cumpara? Saratele, alune? sau sa facem cateva mese pentru cei care tin post si altele pentru cei care nu tin?
2. Cred ca o sa fie peste 60 -70 de persoane. Cat suc ar trebui sa cumpar? Dar apa?
3. Ce joculete sa facem?
Daca mai aveti alte idei va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| Afãrinツ a răspuns:

Puteți face clătite
Luați forme de prăjituri și le decupați. Ar fi foarte frumos dacă ați găsi forme cu brăduți
La un bal normal (din câte știu eu) nu prea se stă jos, se dansează
Deci puneți mese cu gustări pe lângă pereți, ca să fie loc suficient.

Ca gustări:

Puteți lua alune, biscuiți (ar fi frumos să aduceți niște boluri decorate în care să le puneți - puteți găsi la Kaufland)
Apoi cartofi prăjiți (cei de la Mega, de exemplu, sunt foarte buni / McDonald's)
Apoi clătitele pe care le-am menționat mai sus, brioșe, madelene, ciocolățele și puteți lua și lucruri tradiționale, dacă vreți. Cârnăciori pe care îi tăiați în bucățele (și se iau cu scobitorile), kurtos (din târgul de Crăciun). oricum sunt multe variante, îmi spui în ce buget vă încadrați și îți dau detalii.

Și în legătură cu sucul, hai să te învăț ceva.
Ai zis că-s 70 de persoane. Hai, prin absurd, să spunem că vin vreo 80.
Fiecare om bea maxim 3 pahare.
Deci luați pahare de unică folosință (d-alea mari, pentru bere).
2 x 80 = 160 pahare
(mai bine să rămână suc decât să luați prea puțin și să nu ajungă)
Dacă se pun în pahare de bere, atunci. o sticlă mare de Cola e golită de 6-7 pahare. deci luați cam 10-12 sticle. Ce luați e treaba voastră. Dacă sunt persoane care nu beau acidulat, atunci. laughing cam nasol
Luați Granini de mere vreo 2 sticle, 3 sticle de apă și restul suc acidulat, după preferințele voastre

Dacă după răspunsul ăsta lung tot mai ai nevoie de ajutor, îmi dai mesaj iar eu te ajut în continuare
Baftă

| Raluca_Rallu_2001 explică (pentru Afãrinツ):

Mersi... dar ce jocuri am putea organiza?

| Afãrinツ a răspuns (pentru Raluca_Rallu_2001):

Puteți face challenge-uri, le găsiți pe YouTube.