| Nextone a întrebat:

Dragi elevi,
Imi pare rau sa vad, ca majoritatea va plangeti ca incepe scoala.De ce scoala este o asa mare povara pentru voi?
Ganditi-va putin... daca nu mergeati la scoala nu aveati asa multi prieteni, nu aveati o viata sociala activa si va plictiseati de joaca, pentru ca nu mai avea farmec daca nu va era "interzisa".
In anii de scoala traiti cele mai fumoase clipe.Peste ani, acel profesor "rau" o sa fie cea mai frumoasa amintiere a voastra.La fel si acea ora infernala,care pare infinita! Dar glumele din timpul orelor,in care stii ca nu ai voie sa razi(si totusi abia te abtii,pana cand unul dintre colegi cedeaza si se aude un "pfuuu" "pffaaa" ),nu sunt cele mai grozave?
Scoala este importanta pentru orice om,ea ne formeaza ca viitori adulti. Fara sa ne dam seama devine cea mai frumoasa perioada, iar peste ani o sa fie cea mai frumoasa amintirea a vietii noastre!
Nu am vrut sa fiu rea, am vrut doar sa va fac sa vedeti lucrile si altfel, sa vedeti si partea buna.

Multi succes in noul an scolar! big grin

26 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună!
Nu eşti rea, dar nu prea sunt de-acord cu ce-ai scris aici.
" daca nu mergeati la scoala nu aveati asa multi prieteni, nu aveati o viata sociala activa" Aaaa, şi cine ţi-a spus că am prieteni? Uite că nu, iar şcoala nu m-a ajutat deloc în privinţa asta.
"In anii de scoala traiti cele mai fumoase clipe. " Ce mai clipe... mai ales când mergi pe coridor spre clasă. în timp ce se uită toată lumea la tine. Tare frumos, da. straight face
"Scoala este importanta pentru orice om, ea ne formeaza ca viitori adulti." Şi tot şcoala e cea care ne pune să învăţăm mult lucruri inutile care nu ne interesează.
"Dar glumele din timpul orelor, in care stii ca nu ai voie sa razi(si totusi abia te abtii, pana cand unul dintre colegi cedeaza si se aude un "pfuuu" "pffaaa" ), nu sunt cele mai grozave?" Da, pentru cei care au cu cine râde.
Um...
De ce e o povară şcoală? Cred că majoritatea se gândesc doar că trebuie să înveţe şi că nu mai au aşa mult timp liber. Ok, imaginează-ţi că de fiecare dată când vezi o persoană îţi vine să te ascunzi/să plângi/să fugi şi abia dacă poţi să respiri când vezi că te priveşte, de fapt doar ştii asta/bănuieşti fiindcă nu eşti în stare să priveşti pe cineva în ochi. Apoi ajungi într-un final în clasă şi te aşezi la locul tău unde stai toată ziua fiindcă nu ai curajul să faci altceva. Îi vezi pe toţi zâmbind/râzând, pare că nu au nicio grijă. Îţi doreşti să te observe cineva, dar n-o va face. Eventual, apare cineva cineva şi întreabă "ce faci?" Iar tu ai vrea să răspunzi, dar ţi se blochează glasul inexplicabil fiindcă nu te aşteptai..reuşeşti să zici ceva, mai mult pentru tine, persoana respectivă nici nu-ţi aude răspunsul şi te lasă crezând că nu vrei să vorbeşti. De fapt, nici măcar nu vreau, dar.în fine. Bun venit în lumea mea! E superbă, nu?
Meh, mulţumesc de urare.
O seară frumoasă!

| Nextone explică (pentru Alyra):

Imi pare rau sa vad asta...din cuvitele tale imi dau seama ca nu ai avut intamplari prea frumoase in scoala.Banuiesc ca erai o persoana timda.Intradevar sunt si rautati si era, mai ales la inceput o "lupta" continua de integrare intr-un colevtiv.

| Alyra a răspuns (pentru Nextone):

Sunt încă la şcoală. Şi da, aşa e.

| Nextone explică (pentru Alyra):

Trebuie sa te apropii de cineva, care face parte dintr-un grup si ea te va introduce in acel grup(asta o stiu de la desene) laughing dar e o metoda foarte bunawinking
Problema ta este destul de grava, pentru ca nu esti fericita, iar asta te afecteaza foarte mult, chiar daca pari sau incerci sa pari detasata de problema.Este greu sa fii acum mai deschisa, daca colegii tai te stiu intr-un anume fel.Vad ca, initiativa lor de a se apropia de tine exista, nu se poate sa nu fie cineva cu care sa te intelegi.Nu iti cer si nu vreau sa te invat sa fii altfel, doar incearca sa faci in asa fel incat sa fii fericita.Multa bafta!

| Alyra a răspuns (pentru Nextone):

Copii de la 402..cumva? laughing
Toată lumea e bună la zis teorii din astea, dar nu e ca şi cum m-ar înţelege cineva.
Oricum, mulţumesc! happy

| Nextone explică (pentru Alyra):

Da,da copiii de la 402 laughing.Da asa este, e mai greu de pus in practica, pentru ca lucrurile sunt foarte simple cand vin de la sine.Doar ca la unii dintre noi e mai complicata situatia.Asa eram si eu la inceputul scolii generale, mai ales ca din semestrul doi, al clasei a 5a, a trebuit sa ma mut la alta socala.Am intrat in clasa alaturi de profesoara si toti se uitau ciudat la mine,nu ma baga mai nimeni in seama, nici macar colega de banca, care era foarte ciudata.A durat ceva timp pana mi-am gasit un grup, un echilibru, deoarece toti se radeau de mine ca aveam cosuri.Intre timp cel mai frumos baiat din clasa s-a indragostit de mine... si gata ca nu ai chef sa asculti nostalgiile mele laughing Oricum, sunt sigura ca totul se va rezolva candva! Iti doresc numai bine!

| Alyra a răspuns (pentru Nextone):

Aha.
Ok, nu mai comentez, că o să par eu rea dacă zic ceva...
Numai bine şi ţie!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Prea siropos textul trebuie avertisment pentru diabetici

| h3r a răspuns:

Dacă te duci cu drag la școală, înseamnă că nu râzi în timpul orelor, nu faci ceva pentru a fi sancționat, ci ești atent nonstop până cedezi de oboseală.
Eu cel puțin n-o să-mi aduc aminte cu plăcere de matematică, no bine?

Și nu spun că nu-i importantă școala, ci toți au nevoie de vacanță, tocilari sau nu.

| AnalbagBannatPeNedrept a răspuns (pentru h3r):

Asa credeam si eu atunci si acum imi dau cu pumnii in cap ca am fost o lepra si n-am invatat franceza si imi petreceam orele de franceza in mod dubios prin sali de net laughing ete ca trebuie sa inveti tot aparent ca nu sti ce o sa-ti trebuiasca mai incolo.

| Danysan a răspuns:

Ok -Eu ce sa zic cred ca a fost Frumos la Scoala dar Matematica Inca imi starneste (sa zic asa ) Cosmaruri.Cu toate ca e o materie foarte importatnta-Cel putin pe mine nu m-a atras deloc laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu vezi-ti de-ale tale ca daca e sa-mi apari in cale vreodata ne suparam rau de tot laughing) Te lovesc cu 10 pupicuri si-un sarut de nu te vezi, sa nu te duca gandul ca am sa te pup in alta parte decat mana si obrajorii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am nevoie de viata sociala activa. Daca nu ar fi scoala m-as juca toata ziua pe Playstation. Nu ma plictisesc deloc.

| sayWhaaat a răspuns:

Buna, draga TequilaSunRise, de ce postezi rahaturi care nu ne intereseaza in categoria asta?

| Nextone explică (pentru sayWhaaat):

Pentru ca aici sunt cei mai multi elevi laughing

| sayWhaaat a răspuns (pentru Nextone):

Aici sunt cei mai multi pentru un motiv anume.
Raportati toti intrebarea, sa o mute / stearga si sa sanctioneze autorul.

| Nextone explică (pentru sayWhaaat):

Nu cred ca afirmatia si intrebarea mea sunt atat de nepotrivite incat sa fiu sanctionata, in comparatie cu ce se mai posteaza....sa fim seriosi...

| anonim_4396 a răspuns (pentru sayWhaaat):

Chiar asa buey! sa-si vada de treaba ei daca nu vrea sa trecem la un gangbang laughing

| trance04 a răspuns:

Ai pus bine aceasta intrebare aici deoarece le aduci aminte de cum este la scoala si cat de frumos iar in curand o sa apara si intrebarile gen,, am facut sex in cancelarie cu femeia de serviciu, poate sa vina barza la profa de mate, sau alte stupizenii gen la ora de istorie am avut orgasm in timp ce Mircea cel batran ai fugarea pe turci... abia astept sa citesc tot felul de scenarii ca intr-un final sa vedem mascatii cum intra in scoli pentru mite la bac sau elevi ca dau vina pe sistemul de invatamant ca este praf

| LiimeXdx a răspuns:

Mie imi place scoala ♥ Ma rog cei vare nu vor sa aiba un viitor bun, si sa ajunga ingineri (gunoieri) pot sa nu invete, dar eu una deja mi-am planificat viitorul si muncesc din greu... happy

| loverboy111 a răspuns:

Scoala e oribila si asa va fi mereu.

| cdu92 a răspuns:

On: Spui asta probabil din cauza ca ti-ai terminat conturile cu scoala.Cred ca la fel te simteai si tu cand simteai ca vacanta de vara s-a dus si incepe scoala.Si eu la fel ziceam:"Nu imi place scoala, urasc profesorii!" dar acum mi-ar placea sa mai fiu la scoala.
Off:Nu inteleg de ce ai postat in categoria asta...

| Nextone explică (pentru cdu92):

Da asa este, doar ca as vrea ca elevii sa gandeasca putin altfel...
Am postat la categoria asta pentru ca banuiesc...aici sunt cei mai multi elevi...

| AlexClAuDiU a răspuns:

In primul rand sa stii ca nu ne place scoala din cauza modului de cum a construita de guvern in celelate tarii sa stii ca nici teme nu prea au adica aproape de loc si tot stiu carte habar nu am de ce oare de ce?

| AnalbagBannatPeNedrept a răspuns (pentru AlexClAuDiU):

Mai ti minte cand chioleam de la romana si toti aia de e fraieri statea sanvetze? majoritatea cetatenilor din alte tari cu sistemul ala de invatamant sunt redusi mintal

| SauronLPF a răspuns:

Parcurg zilnic km intregi pe jos pana la liceu. Profesorii sunt vai de capul lor, nu am ce invata de la ei. Sunt tot felul de ''jmecheri'' acolo pe care imi vine sa-i omor. Mai bine as sta toata ziua acasa si as invata ce-mi place mie, Programe de editare video\photo\audio &HTML.
Cei mai bogati oameni s-au lasat de scoala si au facut doar ce le place lor.
Ma trezesc in fiecare dimineata la 6 ...si sunt mult mai multe de zis!