| Nimeni91 a întrebat:

Buna dragilor!
Ca ati alege dintre bani si iubire adevarata? Sa zicem ca ati avea ocazia sa alegeti un singur lucru, ca prin absurd: sa va petreceti intreaga viata alaturi de persoana iubita si sa aveti o legatura speciala sau sa renuntati la tot in favoarea banilor?

16 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

As alege iubirea, iubirea nu se cumpara cu bani ci se traieste odata in viata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cati bani

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ambele trebuie dobandite, nu primite.
Dar daca ar fi sa primesc una din ele, as vrea banii. Dragostea pare mai simpla si mai usor de obtinut, printr-un schimb cinstit.
Banii sunt utili in majoritatea situatiilor, nu doar in casa.

| Drimmero a răspuns:

Te caci in ea de iubire si in ei de bani daca nu ai sanatate, eu aleg sanatatea, aia e muza mea.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Intrebare relativa. Iubirea adevarata poate sa fie precedata de bani si la fel si invers.
Dar pentru ca stiu ca ai pus intrebarea in sensul ca, una din cele doua, iar cealalta sa nu se intample... (fiind si o intrebare destul de disputata), evident ca persoana iubita. Dar tin sa ma leg iar de relativitate, pentru ca daca cineva isi petrece viata cu altcineva, inseamna ca ei traiesc. Daca traiesc inseamna ca isi indeplinesc nevoile primare, au ce manca, au ce bea, au unde sta. Deci au si bani cat sa traiasca big grin

| Celcestietot a răspuns:

Buna! Iubirea adevarata, ca am cap pentru facut bani,winking.

| mentholinks a răspuns:

Iubire adevarata nu exista asa ca iau banii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si imi petrec viata alaturi de persoana iubita cersind sau?

| Nimeni91 explică (pentru anonim_4396):

Eu ma referam la faptul ca, daca ati avea de ales din a va imbogati ( nu sa duceti un trai decent, care sa asigure cele zilnic trebuincioase, mancare si o casa; de exemplu, eu duc un trai decent, insa nu sunt un om bogat) si a avea parte de iubire, ce ati alege? Banii deschid multe porti, asa cum au facut mereu. Eu voiam sa aud parerile oamenilor despre aceast subiect discutat indelung.
Eu, sincera sa fiu, daca as avea acesta sansa, ca prin absurd, habar nu am ce as alege, insa banuiesc, ca as alege iubirea, intrucat niciodata nu am fost genul de om care sa doreasca multe lucruri, ci doar strictul necesar pentru un trai decent.
Eu niciodata nu am pus accentul pe avutie, intrucat cine te iubeste, te iubeste si cu buzunarele goale, si cu ele pline, iar cine nu, nu te va iubi oricum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nimeni91):

Banii.

| Alyra a răspuns (pentru Nimeni91):

Deci atunci între iubire+trai decent sau fără iubire, dar miliardar.
Aleg prima variantă pentru că nu vreau neapărat să am lucruri scumpe, să fac excursii în alte continente și alte cele.
Acum, dacă era alegerea între bogăție sau iubire dar să nu ai casă, să trebuiască să cerșești(cum a zis cineva), aia ar fi complicat, cred că mi-aș schimba părerea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum nu vreau nici relație, nici maritiș și nici copii, aleg cu cea mai mare hotărâre banii. Banii și sănătatea.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Multi oameni ar raspunde cu,, iubirea" dar daca oferta asta chiar ar fi reala, raspunsul lor ar fi altul. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu iubirea incepe totul.
Sa mai incep cu romanul, ca atunci cand ai iubire esti fericit si harnic si toate alea, apoi vine totul? Nimeni nu-i in stare sa munceasca pentru dusmani, decat sa sufere la ei cu alte scopuri.

Răspuns utilizator avertizat
| pixeltinker a răspuns:

Nu prea cred eu în suflete pereche și prostii d astea, la cât de mulți oameni perverși sunt nu mai ai în cine sa îți mai pui încrederea... Totuși aleg sa am sănătate, fiindcă e cea mai importanta și dacă o ai le ai pe toate, părerea mea!