| Anca a întrebat:

Ce v-ar face sa renuntati la persoana pe care o iubiti in favoarea alteia pentru care nu aveti aceste sentimente de iubire?

19 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. Înşelarea de către persoana iubită.
2. Părăsirea de către persoana iubită.
3. Decesul persoanei iubite

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

@Flav şi eu ce să-nţeleg, că-s bărbat cu greutate cu toate cele 83 de kile ale mele? laughing

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Omul este o fiinta extrem de paradoxala, si uneori, desi e constient, poate fi si foarte masochist/a, de parca vrea sa se pedepseasca si singur/a - desi uneori si o noua relatie, in care inca nu exista (inca) iubire poate fi revelatoare si (mai ) benefica!

Viata e complexa si are multe aspecte ciudate!

| Bacemi a răspuns:

Pe langa motivele enumerate de Kongeriket ar mai fi ( pentru mine, cel putin ) :

4. Ca fata sa nu imi impartaseasca sentimentele

5. Sa fie prea orgolioasa ca sa putem vorbi cum vorbesc doi parteneri, sincer, deschis si direct

6. Sa stiu ca prezenta mea in viata ei ii face mai mult rau decat bine

| Libelle a răspuns:

Mi se pare ca ``in favoarea alteia``nu isi are rostul.
Daca anumite motive te forteaza sa renunti, si tu iubesti persoana aia nu dai fuga in bratele altuia\alteia, pentru care nu simti nimic. Pur si simplu as lasa sa treaca timp
Si de ce as renunta? As renunta pentru binele lui/ei. Daca asa considera ca e mai bine, nu pot sa fiu egoista.

| Razvan a răspuns:

Pentru ca uneori iubirea te poate solicita prea mult. E mai bine o relatie confortabila decat una in care esti ranit zi de zi de el/ea doar pentru ca tu iubesti mai multwinking

| Flav a răspuns:

Raspunsurile useri-lor: Corina, kongeriket sunt bune. In rest, astea-s ganduri de pitipoanca, de femeie usoara, slaba.
@forever - tu alegi in iubire? Vai, ce sa zic...ma doare capu`!

| Flav a răspuns:

@MrSmith: ma refeream la iubirea fata de partener, nu cea de mama sau de copii. Nu poti alege pe care sa-l iubesti, sau cu care te simti mai bine, ci iti asculti inima.
Apropo, cat ai? 78 de kile si esti barbat usor? Pfuuu, eu am mai putin, ce naiba mai sunt, fulg?

| Anca explică:

Cred ca trebuia sa dau mai multe detalii. Unii ati inteles renuntarea la persoana iubita pentru alta prin inselare.

Eu m-am referit la 2 persoane, cu care sa zicem nu ai nimic, dar esti pus in situatia de a alege.
Pe una o iubesti, dar poate nu e asa cum ti-ai dorii totul, pe alta nu o iubesti, dar stii ca ti-ar fi benefica relatia din toate pct de vedere.

Adica, a iubi pe cineva, te face sa alegi acea persoana indiferent de consecinte?!
Sau. a nu iubi o persoana te face sa nu te gandesti sa o alegi, desii stii ca ar merita si stii ca ti-ar fi mai bine langa acea persoana.

Cum ati alege? In functie de sentimente, desi iubirea poate distruge in unele cazuri si aduce suferinta de multe ori, sau in functie de persoana care va ofera siguranta si liniste, desi nu e acel ceva la mijloc.

| Anca explică:

Din fericire, in iubire se poate alege.
Adica, daca o femeie iubeste un barbat care o maltrateaza, inseamna ca nu poate renunta la el, pentru ca-l iubeste?

Suntem fiinte rationale. Eu nu pot trai doar iubind. Asta e!

| NickiMinaj a răspuns:

Nimic big grin

| Corina a răspuns:

Ce m-ar face sa renunt la persoana pe care o iubesc este... tradarea si infidelitatea acesteia. Daca as descoperi ca persoana pe care o iubesc ma inseala, atunci cu siguranta as renunta la ea, dar asta nu inseacumna neaparat ca as apela la o alta persoana pentru care nu am niciun fel de sentimente. In rest, NIMIC nu m-ar face sa renunt la cel pe care-l iubesc!

April
| April a răspuns:

As renunta oricand la fiinta pe care as iubi-o, daca ea iubeste pe altcineva; fericirea sa ar fi cel mai important lucru pentru mine; tocmai fiindca o iubesc.

| darrio2007 a răspuns:

Nimic. Pur si simplu nu as renunta.

| OzVrajitorul a răspuns:

NimiC

| Mic a răspuns:

Nu as renunta pentru nimic. Nimic nu-ti poate aduce bucuria pe care o aduce persoana iubita. Sa stai langa o persoana pe care nu o iubesti devine un chin, o corvoada si pana la urma tot vei pleca de langa ea. Linistea interioara nu ti-o poate da decat persoana langa care te simti bine, in rest, numai tristete...

| Roxysad a răspuns:

Daca ea ar stii ca il plac si incearca sa-mi faca in ciuda danduse la alte fete mai dragute... dar niciodata nas fi cucinea pentru care nu simt nimic

| forever_8273 a răspuns:

Ai dreptate Anca, in ceea ce ai zis in ultimul raspuns, chiar eu sunt pusa in aceasta situatie in acest moment, sa aleg intre 2 persoanesad. Si nu stiu ce sa facstraight face.

| forever_8273 a răspuns:

@am zis eu ca e vorba de iubire? De unde stii tu ca nu e vorba de prietenie aici? Dar normal, toti isi dau cu parerea fara sa stie despre ce e vorba cu adevarat.