| August99 a întrebat:

Sunteti de acord cu pedeapsa cu moartea?

12 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Vorbim de America, bănuiesc. Dacă sistemul ar fi infailibil, da, Dar am văzut documentare cu erori judiciare, nu sunt chiar atât de rare și nu le mai poți repara dacă respectivul a murit între timp. Mi se pare că și un singur nevinovat care plătește pentru altul e prea mult. Poate aș gândi altfel dacă cineva din familia mea ar fi victima unei agresiuni, deocamdată însă așa gândesc.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu principiul, DA.
Dar nu as da posibilitatea asta justitiei.

| Andreeush a răspuns:

Nu!

| OldSoul a răspuns:

Da, in special pentru alesii aia care-si uita datoriile fata de tara, si tot ce fac, e sa-si urmareasca propriile interese.
Doar asa am putea face o schimbare.

| RainmakerX a răspuns:

Da, cu siguranta! Insa numai in cazuri in care nu exista urme de indoiala.

Sa-ti dau cateva exemple de cazuri fara urme de indoiala:
Criminali in serie, pedofili care au si intretinut relatii sexuale cu minori (numai pentru detinere de videoclipuri nu i-as ucide).

Cand intra cineva intr-o scoala si omoara 10 oameni deja nu mai ai cum sa negi ca respectivul este vinovat.

As fi de acord si sa mor daca as face ceva atat de grav incat sa fiu pedepsit cu moartea. Nu are rost sa pierzi resurse importante pentru niste gunoaie.

| Plato a răspuns:

Nu.

| Endoryus a răspuns:

Da. Daca astia mai sus ar pune mana sa citeasca " cati bani se pierd anual pe animalele alea sa fie tinute in inchisoare, si-ar schimba raspunsurile.

| sadrian46 a răspuns (pentru Endoryus):

Acel animal poate fi oricine, chiar și tu.

| Endoryus a răspuns (pentru sadrian46):

Pedeapsa cu moartea se da la fapte grave, ceva ce eu nu as face. Si daca as face, as merita moartea.

| Treachery a răspuns:

Nu are rost nimic...