| AleXasta a întrebat:

Enumerati cateva tipuri de constructii realizate de arhitectii orientali. Ms

1 răspuns:
| SSSkkkk a răspuns:

1) Luvru
(arhitectura orientala), Arhitectura sa este o îngemanare de stiluri care stau marturie a mai mult de 800 de ani de istorie. Muzeul propriu-zis a fost inaugurat la sfîrsi
2) Castelele de pe valea loarei
(arhitectura orientala), arhitectura militara destul de aspra. TALCY este primul castel care ne intampina in provincia Blésois. Fundatia castelului dateaza din secolul - X
3) Arhitectura romana
(arhitectura orientala), Arhitectura este la Roma, o arta majora, poate cea mai importanta si nu numai pentru ca ea este forma artistic
4) Arhitectura si sculptura ateniana
(arhitectura orientala), Arhitectura proprie este fundamentul şi zidul care înconjoară o cultură. Şi arhitectura
5) Cehia - turism
(arhitectura orientala), arhitectura in stil baroc, rococo, gotic ce adapostesc diferite colectii, trofee, muzee: Litomysl, Hradek, Nachod, Skalka, Pardubice. Forme de turism:cultural, tratament balnear, vanatoare, pescuit sp