| brokxy a întrebat:

Este careva dintre voi care nu a dat bacul? Gen chiar va e mai greu fara bac sau sunt doar povesti? Sunt curioasa.Pentru ca cum se apropie ma gandesc sa nu il mai dau.Nu vreau sa urmez o facultate pentru ca nu am bani plus alte motive. Deci serios daca sunteti peste 20 de ani si nu ati dat bacul vreau sa stiu daca va e mai greu sa va gasiti de lucru sau nu.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Am peste 20 de ani nu am bac decat liceul terminat pe jumatate. Am ajuns sa castig 3000€ pe luna si sa dorm zi de zi acasa fara efort fizic, (sofer de tir) nu trag prelata doar inchid 4 manere la container si le desfac cand mi-l ridica macaraua. https://www.youtube.com/watch?v=IJo4Odk5kGg in viitor vreau sa ma duc pe tren mecanic pe locomotiva dar trebuie sa fac un curs 1 an. Minte sa ai si o sa castigi mai multi bani decat unul cu doctoratul scos, toti verii mei ma criticau ca am ajuns in ultimul hal si acum nici unul din ei nu are masina ca a mea si nici salariul meu cu toate facultatiile si bacurile p--ii :))

| mgtow a răspuns:

Noroc cu maicamea ca m.a obligat sa invat engleza de mic si departe de tara am ajuns respectat cum se cuvine.

| aXy99 a răspuns:

Daca ai note bune, poti intra la buget, eventual sa ai si bursa. Poti face multe si fara bacalaureat, dar e la fel de greu si cu el si fara.

| brokxy explică (pentru aXy99):

Nu am o memorie prea buna. Nu stiu nici ce am mancat ieri laughing) jur. trebuie sa stau sa ma gandesc 15 minute sincer...chiar ce am mancat? laughing Deci nu ma prea pricep la invatat si memorat foarte multe pagini dintr-o carte. Vorbesc serios. Nu prea e pentru mine invatatul de aia nu vreau sa dau bacul plus pe mine ma streseaza foarte tare.

| WaterDrop a răspuns:

Ca si fata iti va fi mai usor fara bac, daca te gandesti la ce ma gandesc si eu. Ideal ar fi sa ai bacul luat, cu orice nota, dar sa-l ai. Facultati nu se mai cer in aceiasi masura, insa bacul a ramas inca obligatoriu pentru angajatori.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Din păcate, bacul e opțional, dar eu i-aș pune pe cei care nu-l iau să reia liceul.
Nu vrei sa dai bacul pentru că ți-e lene să înveți, nu pentru că nu vrei la facultate.
Nu-l da, dar să nu te plângi mai târziu.

| immaBeast a răspuns:

Daca nu te deranjeaza sa lucrezi pe un salariu de 1500 de lei...nu-l mai da laughing

| mgtow a răspuns (pentru immaBeast):

Si cu ala ia mai putini bani pe luna laughing solutia e emigrarea ca prosti sant destui care angajeaza in tara

| brokxy explică (pentru mgtow):

=]] ai dreptate

| aXy99 a răspuns (pentru brokxy):

Are dreptate pentru ca ti-a convenit raspunsul luilaughing

| Anemona2020 a răspuns:

Eu zic sa îl dai. Mai târziu o sa regreți ca noi majoritatea. Ai nevoie de bac fii sigura de asta. Așa ca învață și ia o nota buna la Bac ca sa nu fi trecut prin anii ăștia de școala degeaba.