| C3R1 a întrebat:

Buna, eu sunt Cery, si as vrea sa stiu daca noi bărbații putem atinge aceleasi note inalte ca si femeile (la canto)?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Raspunsul este: NU.
Cel mai comun tip de voce masculina este Baritonul, "in jos" merge catre Bas, "in sus" se duce catre Tenor, si uneori, in cazuri extrem de rare, poate merge catre Contratenor, similar tipului de voce feminina numit Contralto.
Mai sus, in registrul feminin: Alto, Mezzosoprana, Soprana, (unde Soprana este registrul cel mai acut), un mascul nu poate sa mearga.
Mai exista sub-clasificari de genul "voce de cap", "de piept", "falsetto", "mixt", etc, dar nu au relevanta in paleta tipurilor de voci umane pe care am dat-o mai sus.