| ~AleXa~ a întrebat:

Eu sunt o fata cu deficiente de auz, am 13 ani si sunt in clasa a a6 la o sc generala, inainte imi mergea f bine la scoala generala dar acum nu imi mai merge bine, e destul de greu pentru mine. Vreau sa ma mut la scoala pentru hipoacuzici, dar parintii nu prea vor si nu stiu cum sa-i conving!? Va rog ajutati-ma cum sa ii explic sa ma transfere. dau fundita...Va multumesc!

1 răspuns:
| oanamaria a răspuns:

Bunahappy
e foarte greu sa fii hipoacuzica, sora mea estesad
am aflat ca e asa de la 2 ani si 7 luni, si abia acum, la 9 ani, am dat-o la o scoala normala.au venit de la scoli speciale oameni sa ne zica sa mergem la ei? ca sa fac ei bani. poti sa iti spun ca e greu asa, dar cand te duci la o scoala de hipoacuzici te afunda si mai mult in intuneric.mama a fost pana in suceava si a venit plangand acasa cand a vazut ac era sa-si dea copilul acolo.erau elevi care auzeau in ceva masura, si la 18-19 ani abia baiguiau ceva.desi zic ca fac logopedie, te invata semnele si te impiedica sa faci multe lucruri.sora mea, desi nu aude aproape deloc-cu o ureche nu aude deloc si cu una 10% a avut o evolutie foarte buna de cand am dat-o la gradinita, i-am pus aparate, am dus-o de mica la logoped si desi nu are o memorie buna incat sa invete ceva pe de rost e foarte isteata, vorbeste, si scrie si cel mai frumos din clasa. E greu ca trebuie sa fii atenta la buzele tuturor, dar e mai bine sa ramai la scoala normala.