| Dana000 a întrebat:

Bună, există o persoană în viața mea care m-a distrus psihic luni de zile.
Mereu am avut o minte deschisă la orice, nu judecam pe nimeni fără să am un motiv întemeiat. (Acum când mă uit înapoi în trecut stau și mă gândesc că am fost chiar prea deschisă și m-a costat mult chestia asta).
Am prieteni gay, lesbiene etc. deși eu nu fac parte din comunitatea lor nu i-am judecat niciodată, chiar din contră sunt pro lor.
Asta până când cu câteva luni în urmă am cunoscut o prietenă de-a prietenilor mei, ne-am împrietenit și toate au fost bune și frumoase... pentru un timp.
La început îmi punea mereu întrebări aiurea, care mă făceau să mă simt super inconfortabilă.
Întrebări de genul: "N-ai făcut-o niciodată cu o fată?" "Dar de unde știi că nu o să îți placă dacă nu ai încercat până acum?" "Nu vrei să experimentezi ceva nou?" etc.
Nu conta de căte ori încercam să o refuz, nu DOREA să înțeleagă.
Cu timpul am început să o ignor și să mă distanțez de ea, iar lucrurile s-au complicat și mai rău.
Mă suna de sute de ori pe zi cu numere diferite, mi-am schimbat și numărul și nimic, a început să mă urmărească pe stradă ca o nebună.
Odată eram la un magazin și un amic a intrat în vorbă cu mine, iar ea, de nicăieri, a apărut în fața noastră și a început să urle la amicul meu de ce se bagă în seamă cu mine, că eu sunt proprietatea ei și alte chestii ciudate.
În momentul acela m-am simțit atât de jenată cum nu m-am simțit în viața mea, fiindcă toți oamenii din jurul meu se uitau la noi ca la circ.
Eu sunt genul de persoană care urăște atenția și mereu am fost mai retrasă, în ciuda faptului că sunt deschisă aproape la orice.
M-am enervat foarte rău și eu și am început să strig la ea să mă lase în pace și am și amenințat-o cu poliția să mă scap de ea, dar din nou lucrurile au mers tot mai rău.
Fiindcă și ea la rândul ei a început să mă amenințe că dacă nu mă las de la sine, o să mă prindă și o să mă forțeze să o fac cu ea.
Iar de atunci a continuat să îmi facă zilele un calvar și nu știu ce să fac.
Am uitat să menționez că ea e genul de tomboy girl, se îmbracă cu haine de băieți și are și o tunsoare masculină.
Spun asta fiindcă am observat că unele tipe lesbiene, ca și ea, sunt foarte agresive și sărite de pe fix un pic.
Îmi este foarte frică și nu știu ce să fac, voi ce sfaturi îmi dați?
M-am gândit de foarte multe ori să apelez la poliție, dar mă gândesc că nu o să mă bage în seamă din cauza epidemiei, sau mai rău, să râdă de mine și de situația mea.
Chiar nu îmi vine să cred în ce hal am ajuns, și cum să scap de ea.

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Poti incerca la politie, poate reusesti ceva...
Daca ai posibilitatea de a te muta din oras, ar fi si aceasta o soultie.
Poti incerca sa te dai la fund cateva zile...Adica,nu parasesti locuinta vreo saptamana, numarul de telefon il schimbi sau il iti lasi telefonul la descarcat. Draperiile la geamurile casei trase,sa nu se vada de afara nimic.
Cam o saptamana,daca ai putea,nu dai semne de viata...
O prietena/prieten,de care sti ca nu are vreo legatura buna(adica nu este prieten/a) cu acea fata, ar putea veni zilnic pe la tine,dar sa aiba cheia de la casa(in caz ca spioneaza aproape...)
Amenintarea fetei e si ea o solutie. Daca ai un prieten mai infricosator sau ceva.
Daca nu,poate ai putea purta o discutie foarte "sincera" cu ea( in care ii spui ca nu esti interesata,dar ea e o fata minunata, incepi sa plangi, ii spui ca ai probleme, etc...).Dar ar fi bine ca un prieten sa fie aproape(gen, undeva nu foarte departe, dar nici la vedere) ca sa intervina in caz ca vrea sa te atace fata.
Imi pare rau ca fata asta te abuzeaza(psihic) si nu te lasa in pace.
E foarte naspa si dezgustator.Nu exista nici o scuza.
Tine minte ca nu e vina ta.Nu meriti deloc asta si trebuie sa ai mare grija de tine, de integritatea ta fizica si de sanatatea ta mintala(fiindca te poate afecta foarte rau)
Sper ca aceasta persoana(nu merita titlul de femeie) nu te va face sa-ti fie frica de alte lesbiene sau sa le urasti.(desi nu ar fi deloc comdamnabil dupa ce ai patit)
As putea adauga caeu, personal, nu inteleg faza cu lesbienele atat de obsedate si dure.Adica,stiu ca aceasta faza nu tine de gen si orientare,dar pare ca la lesbiene se intampla mult mai des(am vazut,auzit si citit si alte cazuri)

Incearca sa ramai puternica si,orice ar fi, sa nu ii dai prilejul sa fiti singure in vreun loc fara oameni si nici sa nu o enervezi, caci niciodata nu stii de ce sunt in stare unii oameni...

Mult succes si sper sa se rezolve cumva!
Daca ai nevoie de cineva cu care sa discuti, suntem pe acest site macar cativa useri care incearca sa ajute si sa asculte oamenii cu probleme sau care au nevoie doar sa discute, discutii care cu rol terapeutic sau linistitor.

| Dana000 explică (pentru RKBlue):

Mă bucur în primul rând că mai există și persoane ca tine, mai empatice și mult mai deschise la minte.
Și îți mulțumesc, mult, pentru încurajare și că nu ai făcut mișto de mine, de genul, o femeie nu poate hărțui altă femeie.
Sunt puțin mai liniștită acum, sau mai domolit apele. Am mers cu prietenii la poliție și am rămas șocată că nu eram singura care a făcut reclamație la adresa ei, ci chiar și minore, iar la un tip i-a rupt chiar și maxilarul. Cei de la secție se uitau la mine plictisiți, parcă deja erau obișnuiți cu oamenii care se plâng de această femeie (am uitat să menționez și faptul că ea trage de fiare și arată destul de înfricoșătoare chiar și pentru băieți, nimeni nu se pune cu ea). Cei de la poliție mi-au spus că o să vadă ce pot face, cu jumătate de gură, chiar dacă le-am arătat dovezi. Mă îndoiesc că o să facă ceva, iar lucrul acesta mi-a dat de gândit ca în viitor să nu apelez niciodată la poliție.
Am încercat să rezolv lucrurile cu ea într-un mod matur și să ajungem să ne înțelegem, dar imposibil, fiindcă femeia aceasta este obsedată de mine. Genul de obsesie, în care o persoană are impresia că iubește pe cineva, când de fapt e decât o obsesie, și ea nici măcar nu realizează lucrul acesta.
M-am "mutat" la niște prietene, iar din cauza pandemiei și faptul că în orașul în care ea locuiește sunt mai multe cazuri de covid, nu poate circula așa cum dorește ea (Ea locuiește în alt oraș, nu în același oraș ca și mine).
Mi-am învățat lecția și de acum încolo o să fiu mai atentă cu cine mă împrietenesc.
Am ajuns să îmi fie frică de anumite femei, ca ea de exemplu ca înfățișare și caracter.
Dar asta nu înseamnă că o să mă distanțez de toți prietenii mei gay. Ei sunt foarte de treabă și mereu au fost drăguți cu mine și au încercat să mă ajute cum au putut.
Trăim într-o lume nebună, și cred că nu poți fi bun/bună cu toată lumea, că o să te trezești cu surprize neplăcute.

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Of, Doamne! Hai ca am auzit-o si pe asta! O fata hartuita de alta fata. Si, ma rog, cum o sa te forteze?
Eu, in locul tau, as lua pe cel mai inalt si bine facut amic, si as merge la ea, lasind in seama amicului sa o "rezolve". Va fi de ajuns sa il vada ca sa se sperie.

| SilentRain a răspuns:

Mergi la poliție, spune-le ca te-a amenințat, dar mai greu dacă nu ai dovezi concrete sau stabile
Sau poți aplica legea străzi, mergi împreună cu alți amici de ai tăi si amenințaț-o ca lumea dar nu o atingeti
Eventual Ia-ti un spray cu piper in cazul ca ai probleme cu specimenul ala

| siriusblack98 a răspuns:

Ce pofta de bataie si de sex mi-ai facut cu lesbiana asta a ta rolling on the floor)
Lasand gluma, ai trei variante:
1. Apelezi la politie, le arati mesaje, convorbiri etc (dar fiind in Romania si legea doarme iti cam imaginezi rezultatul)
2. O rupi in bataie la modul serios impreuna cu mai multi.
3. Iti faci un iubit si o aranjeaza el cand se mai da la tine.

| nooneishereboo a răspuns:

Poliția nu o să se bage, cunosc eu un caz mai grav și poliția nu a făcut nimic. Mai bine cere ajutorul prietenilor tăi, dacă ei sunt cei care au băgat-o în viața ta, ei să scoată de-a acum.
Și îți dau dreptate, întradevăr femeile lesbi care se îmbracă mai masculin chiar că sunt nebune, cunosc și eu două specimene așa.

| Maeve a răspuns:

Muta-te in alt oras! De stalkere de genul asta se scapa greu.