| just for me a întrebat:

iata vin sarbatoriile de iarna. toti ar trebui sa se bucure de magia si farmecul acestor sarbatori, dar din pacate nimeni nu mai are timp sa se gandeasca la fericire.mai ales adultii nu arata nici un interes si este enervant.adica,cand eram mikutza, era mult mai fasicnant, si nu doar pentru ca il asteptam p Mosu laughing dar asa in general, era zapada, toater lumea era fericita ca in sfarsit vin sarbatoriile, si acum toata lumea le priveste ca pe ceva negativ, unde trebuie sa consumi multi bani. dc toata lumea zice ca banii st cei mai importanti?~x( eu una traiesc intr-o familie unde banii nu au fost niciodata problema nr 1, nu au crescut nicipdata in copaci si totusi am supravietuit. exista fitzosi care au totul si mai vor.care au Iphone si numai haine de firma si vor totul in continuare.eu le-am zis alor mei odata o vorba :"nu va mai faceti voi grija ce voi ajunge eu in viazta pentru ca orike as ajunge nu voi dispera la bani, niciodata nu vor fi pe primul loc, intai familia, sanatatea si fericirea care se poate creea si daca nu ai totul ". sc mea a organizat o strangere de bani pentru un orfelinat unde am dasnat si am tinut si eu un discurs si apoi i-am cunoscut pe cativa din acei copii. aveau hainute care trekusera si prin 2 generatii, nu mancau decat acelasi lucru o saptamana intreaga si totusi zambeau si erau mai educati decat orike alt copil care traieste pe picior mare.si totusi nu aveau ce pune pe masa de sarbatorisad am 2 intrebari:
dc neglijeaza lumea sarbatoriile si nu mai vad farmekul acela magic al Craciunului? Craciunul ar trebui sa fie ziua in care intri intr-o alta lume, cand stai in Ajun si privesti pe geam si mirosi cozonacul cald. dc nu mai exista spiritul asta de cat la copii si la cativa tineri?
2) voi ce parere aveti? banii iti aduc mereu fericirea? si as mai avea acum o intrebare
cine ajuta saracii, macar acum de sarbatori, sa fim sinceri acum, cine este interesat? in ultima vreme toata lumea se gandeste numai la persoana sa nu si la altii. voi ce parere aveti de asta?

3 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Ahhhhhh mare dreptate ai... mie tare tare dor de acele sarbatori, cele pe care le traim in prezent parca sunt false, stresul si gandul ca va veni ianuarie si nu vom avea bani de platit chirie, apa, energie, telefon si celelate datorii ne incetzoseaza ochii si nu ne lasa sa traim in prezent.

| Shinen a răspuns:

Buna!
In primul rand, interesanta intrebare. 1. Nu stiu de ce oamenii privesc sarbatorile ca pe o cheltuiala de bani. Nici eu nu ma simt bine cand se intampla asta. Asa fac si parintii mei. Of, in loc sa se bucure, probleme.cu banii, mancarea.
2. Bineinteles ca banii nu iti aduc mereu fericirea. Adica, daca ai Iphone, bine esti fericit o saptamana, o luna dar dupa gata. In schimb, daca iti faci un prieten adevarat il ai pentru foarte mult timp.
Da, ai dreptate din nou. Cine mai ajuta saracii pe lumea asta? Macar mai sunt unii oameni, ca tine, care se gandesc. Eu, cel putin, ce sa spun? Nu pot sa ma dau mare ca ajut saracii, dar, la scoala cand se mai organizeaza cate o strangere de fonduri, dau sau pe strada daca vad un sarac sau bolnav. Oricum, inca o data, interesanta intrebare.

Pa, pa.

| Beykutza a răspuns:

1)Si eu imi pun aceeasi intrebare inainte era altfel chiar daca nu aveai ce pune pe masa de craciun era spiritul acela care iti dadea o stare foarte buna.in plus erai cu familia la masa de craciun si era cel mai important lucru! Acuma numai e nimic important, numai este important spiritul de craciun ci e important ca ai bani si ca ai masa incarcata de craciun.
2)Niciodata nu o sa zic ca bani iti aduce merau fericirea... e o prostie! Intradevar e bine sa ai bani dar nu inseamna ca iti aduc fericirea!
3)Eu ajutam saraci chiar le dadeam haine si detoate dar acum stau in spania si nu am mai ajutat pe nimeni...