| cristinuca05 a întrebat:

imi poate explica cineva va rog cum functioneaza serivicul roaming? vreau sa plec zilele astea in Italia si as dori sa aflu daca e convenabil sa imi activez acest serviciu. sunt in reteaua orange.si vreau sa stiu daca imi pastrez numarul si daca pot trimite mesaje in Romania si daca ma taxeaza atat pe mine cat si pe persoana din Romania care imi raspunde la mesaj.multumesc frumos

2 răspunsuri:
| cristi13 a răspuns:

Pai...inainte sa iesi din tara iti activezi serviciul roaming. Cand ai iesit din tara acest serviciu te conecteaza la retelele locale de telefonie.
Daca cineva din Romania te suna el plateste tariful normal, ca si cum ai fi in tara, iar tu nu platesti.
Atunci cand tu suni sau dai mesaje din strainatate in Romania, tu platesti un tarif (ceva mai mare, care difera de la o tara la alta), dar cel cu care vorbesti nu plateste.
Si da, este un serviciu destul de convenabil, daca calatoria ta nu depaseste 2-3 luni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsurile cele mai competente le primesti de la reprezentantii unui Orange Shop.