| delonia a întrebat:

imi poate spune cineva cum pot sa vad statusul cuiva? [nu ma refer la site'urile care spun daca esti offline/online sau invisible.] multumesc mult!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

De cand a iesit Yahoo Messenger 11 nu se mai poate! NOTA: Detectoarele precum ydetector, imvisible, persiangap, vizgin, yahooscan si restul nu mai functioneaza, si foarte probabil nu vor mai functiona mult timp de acum incolo. Asa ca putem acum sa ne ascudem linistiti. Sper totusi ca dupa ce au reparat o vulnerabilitate ce a tinut ani de zile, Yahoo nu va lasa sa scape in upgrade-urile viitoare o noua portita. In timp au existat multe vulnerabilitati ce permiteau detectearea utilizatoriilor cu optiunea de invizibil insa o voi aminti doar pe cea mai recenta. Aceasta se baza pe simpla optiune a Yahoo! Messenger de a atribui o imagine id-ului tau (avatar). Atacatorii se foloseau de pachetul 0xBE din protocolul YMSG ce facea o cerere catre id-ul victima in care cerea avatarul. Daca utilizatorul era online, clientul trimitea(fara a cere permisiunea utilizatorului) raspuns atacatorului. Intermedierea era facuta de catre serverele Yahoo! Aceasta metoda a functionat timp de ani de zile fiind intr-un sfarsit oprita. Acum se RESPECTA intimitatea usher-ului pe YM!
Bafta!