| Teox3 a întrebat:

Buna happy... la o reteta chinezeasca mi se cere sa torn peste un praf primit de la ei, 0, 5 dl de apa sau ulei. nu prea am inteles...imi puteti explica cat inseamna 0, 5 dl in litri. si ce cantitate de apa ar trebui sa pun.
multumesc anticipat :* --- scuzati categoria

FUNDA + voturi la toti

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

0,5 dl = 0, 05 l rolling on the floor Doamneee

Normal că îți va fi destul de greu să măsori 0, 05 l așa că mai facem o transformare (mai înveți și tu lucruri noi rolling on the floor) 0, 05 l = 0, 5 dl = 5 cl = 50 ml. Deci trebuie să torni 50 ml de apă sau ulei. Cu aproximație, conținutul a două sticluțe de esență de vanilie.

Baftă

1 răspuns:
| Iama a răspuns:

Un litru are 10dl