| bombinik a întrebat:

Buna la toata lumea.am dat si eu sala am luat-o cu 24 de puncte si acum urmeaza traseul dar inca nu am terminat oerele de soferie, vroiam sa va intreb cate ceva: daca puteti sa-mi ziceti si mie cum e cu traseul? cu spaga? dar cineva care a dat acum in anul asta 2010 va multumesc celor care imi raspundeti

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cum cu șpagă? Termină cu prostiile astea!
Urmezi un traseu stabilit cu polițistul, mare grijă la semnele de circulație, la trafic, etc.
Pa, pa.

| HBK a răspuns:

Din pacate se practica asa ceva.Cand am dat eu de permis, venise instructorul si mi-a spus ca daca dau 100 de euro, iau traseul fara probleme.Nici nu am vrut sa aud de asa ceva, am avut incredere in mine deplina si l-am luat pe munca mea.Asta te sfatuiesc si eu sa facihappy Bafta :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu aranjezi traseul dinainte sigur pici la oras, vei trai si vei vedea, cei care il iau pe drept sunt f. buni soferi, 5% sunt asi si iau pe drept restul se chinuie poate si pe trei dosare. Nu te risca daca nu conduci perfect si ai emotii mai bine dai 200 euro si il iei sigur. Te invata cineva care a trecut prin multe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum va fi la examenul de conducere daca nu dai spaga la politist.

Intalnirea : Romania, Bucuresti, Parcul IOR, in apropierea podului ora 8. 30.
Cateva sute de persoane asteapta, mai mult sau mai putin emotionate aparitia examinatorilor.
Fiecare politist vine si desface un plic in fata multimii, scoate de acolo o hartie si incepe sa strige persoanele care vor da examen cu el (cam 16 candidati).
Stabileste un loc de intalnire la cativa zeci de metri departare de restul multimii.
roga instructorii si pe cei care insotesc persoanele care urmeaza sa fie examinate sa se indeparteze.
Incepe sa spuna o « poezie » despre desfasurarea examenului
• Se prezinta
• Anunta locul de unde se va pleca in traseu (locul de unde vine si ia cate trei patru masini la o serie)
• Avertizeaza candidatii ce greseli majore se penalizeaza in timpul examinarii.
• Avertizeaza in privinta « vanzatorilor de iluzii » (cei care promit ca pot aranja contra unei anumite sume, admiterea examenului)
• Asigura ca examinarea se va face corect si ca cei care conduc bine, vor lua carnetul
• Avertizeaza ca nu poate face examinare daca se circula cu viteza mica (viteza unu, doi) Sugereaza, asadar, sa mergeti cu viteza ceva mai mare.

Toata lume pleaca spre locurile de unde se porneste in traseu. Noi am mers pe strada Rotunda (undeva intr-o parcare in spatele strandului Cara) acolo incet incet se strang toti candidatii si instructorii.
Politistul vine si striga patru nume (nu in ordinea in care a strigat numele in parc la prima intalnire, ci una doar de el stiuta) Pleaca prima serie. Ceilalti asteapta pana le vine randul. In parcare instructorii incep sa povesteasca despre cum au fost picati la alte examene candidati care chiar stiau sa conduca. Stiu chiar ca examinatorului nu-i place sa ai ambreiajul apasat la curbe. (Cum de ce? Pentru ca nu va mai poate controla acceleratia)
Va vine randul si nu sunteti chiar in prima masina. Va mirati cum de i-s-a oprit motorul celui din fata. (Ce fraier! Mai vrea sa conduca in trafic?!?) Politistul il da jos foarte repede fara sa respecte timpul de 20 de minte destinat fiecarui candidat. Altul la rand. Acum esti chiar in masinacu politistul, ca martor. Te bucuri ca vei vedea cum se desfasoara examenul chiar inainte sa intri si tu a volan. Politistul vine si se enerveaza imediat ca instructorul n-a invatat pe cel examinat ca trebuie sa astepte cu buletinul in mana si ca examinatul trebuie sa-l caute pe bancheta din spate. Pornim. Aceiasi poveste cu motorul oprit de doua ori. Candidatul este respins dupa mai putin de cinci minute. Ne grabim. Alt fraier la rand. Adica TU. Fugi in masina ta si pregatesti buletinul si dosarul. Tot nu e bine. Politistul zice : ``Sa-i spui examinatorului sa-ti prinda hartiile astea cu doua capse``
Vrei sa pleci. In fata lui te faci ca reglezi scaunul oglinda si pui centura. (erau aranjate din timp) Pornesti motorul, te asiguri, semnalizezi lasi frana de mana, bagi a-ntaia si vrei sa pleci usor. Ridici usor piciorul de pe ambreiaj, apesi la fel de usor pe acceleratie si SURPRIZA.~ MOTORUL SE OPRESTE . Chestia asta nu mi s-a mai intamplat de la primele lectii. Nu-ti da prin cap ca ambreiajul a fost ridicat un milimetru de domu` politist. Pornesti cu incredere mai departe. Conduci bine n-are ce sa zica. Unu doi trei vitezele intra bine, viteza este constanta, viraje stanga apoi dreapta. Opresti la o trecere de pietoni ascunsa ca dracu. Pietonii trec. Bagi a-ntaia si pleci iar. Te incadrezi pe prima banda care-i cam ocupata de masini parcate. Daca te apropii prea tare de ele nu-i bine ca le iei oglinzile, daca depasesti in unele locuri axul drumului nu-i bine ca mergi intre benzi. La un semafor care dureaza mai mult, scoti din viteza si tii piciorul pe frana. MASINA SE SCURGE USOR INAPOI. Pentru ca este un pic de rampa. Apesi mai tare pe pedala de frana, masina se opreste putin si iar o ia inapoi (Cauza? Tu apesi el ridica pedala din dreapta) Ca sa scapi bagi in viteza, se face verde si pleci. La final o parcare si primesti verdictul : NU INTRUNITI CONDITIILE NECESARE PENTRU DOBANDIREA CARNETULUI DE CONDUCERE. Intrebi ce ai gresit (adica ce si-a notati in hartie) Nu-ti spune decat ca :
• AI TENDINTA SA NU DAI PRIORITATE
• MERGIN INTRE BENZI
• NESINCRONIZAREA COMENZILOR
• ETC.
Rezultatul examenului?
Din 16 candidati au luat permisul doar 4-5 (cei care au plecat in seria « norocoasa »)
Sansa voastra ar fi aceea de a pica in masina cu unul « aranjat », dar este putin probabil pentru ca seriile se impartin doua « aranjati » si restul. Aranjatii pleaca toti odata.
Si, surpriza chiar iau examenul pentru ca stiu sa conduca. Cu ei va veti intalni in trafic de maine.

P. S
In masina, la plecare instructorul iti spune pentru a nu stiu cata oara ca 250 de euro nu este o suma asa de mare si ca poti lua carnetul fara probleme data viitoare. Chiar daca nu sti tu sa tii ambreiajul iti tine politistul pedala. Nu pici examenul indeferent pe masina care dai, dar cel mai important lucru este ca vei fi lasat sa conduci SINGUR fara sa mai fii « PEDALAT »

| bombinik explică:

Hbk dar mie mi -a spus instructoru ca sa nu dau spaga ca el nu primeste:-s nu face d-asteastraight face nu stiu ce sa zic... u ai dat anul asta?