| anonim_4396 a întrebat:

Buna ma numesc any am 21 de ani am un baietel de 11 luni dar nu sunt inca cununata cu tatal copilului, el imi tot reproseaza ca nu sunt inca matura, cum credeti ca as putea sa devin matura? am nevoie foarte mult de un sfat bun ca sa pot sa imi salvez relatia, ca fara el as fi un nimic cred eu si in seara asta am vrut sa ma sinucid... sunt cu nervii la pamant

2 răspunsuri:
| pengu a răspuns:

Hey,
daca tu te sinucizi, bebele tau mic ce face fara tine? are nevoie de tine, de grija ta, sa fi mereu langa el, deci orice ar fi, nu mai gandi atat de negativ.
ca sa fi mai matura, sincera sa fiu e cam greu sa iti dau un sfat, pentru ca depinde si ce intelege el prin "matur". incearca sa nu fi cicalitoare (daca esti), sa vezi lucrurile mai in profunzime, nu doar in aparenta. cel mai bine, incearca sa ai o discutie calma (deci nu cearta) cu prietenul tau si sa afli de la el ce il deranjeaza in comportamentul tau si cam cum ar vrea el sa fi. maturitate mai inseamna si sa rezolvi problemele cu calm si cat mai obiectiv, nu tipete, nu orgoliu, nu incapatanare, gelozie etc.
baftawinking

| spaikizz a răspuns:

Buna! Sa-ti traiasca baietelul! Nu stiu ce e intre voi... daca acel copil a fost facut cu dragoste.
Ca sa fi matura trebuie sa te imbraci decent, sa nu petreci prin clubururi... Dar nu trebuie sa va cununati acum neaparat.Ar trebui sa termini facultatea. Intr-un fel poate el asta vrea sa zica. Dar ca sa fi mai matura trebuie sa te gandesti de mai multe ori inainte sa actionezi, sa nu umbli prin club, sa vorbesti coerent si frumos, sa iei decizi bune si sa-ti dau un sfat : atunci cand aveti o problema in casnicie nu incepe sa tipi sau sa disperii. Pastreaza-ti calmul si incearca sa gasesti solutii. FAPTUL CA AI VRUT SA te sinucizi dovedeste imaturitate. Sper ca ti-am fost de folos! Noroc in casnicie.