| Nelly98 a întrebat:

Ma numesc roxy si am o mare problema cu intunericul. Imi este frica sa dorm singura findca parca aud voci si simt ceva infricosator. Ce as putea sa fac sa scap de asta?

Răspuns Câştigător
| Emeraude a răspuns:

Cu timpul, frica aceasta se va diminua, asta daca nu continui tu s-o alimentezi, deci ai mare grija, incearca sa uiti de aspectul asta, gandeste-te ca tii ochii inchisi, e acelasi lucru. Te gandesti la ceva care-ti place tie, zici o rugaciune in gand pana adormi, numeri oi sunt o gramada de variante. Daca este nevoie, poti lasa usa camerei tale deschisa sau iti poti amenaja o sursa de lumina slaba, cum ar fi o veioza, niste lumanari parfumate (dar grija unde le pui! ). Iti doresc sa scapi cat mai repede de teama si sa te poti odihni si cu lumina stinsa, numai bine!winking

1 răspuns:
| cosima11 a răspuns:

Asa am patit si eu, dar m`am dezvatat. e o fobie pe care singura ti-ai dezvoltat`o.in momenutl in care simti ca nu e in regula cu tine, gandeste`t la ceva frumos sau, priveste in jur si alege un obiect pe care sa il descrii cu foarte mare atentie si foarte amanuntit. dar sa acorzi atentie maxima momentului acela.sau, poti incepe cu numere de ordinul milioanelor, sau sutelor de mii in care sa tot scazi cate 10, sau mai mult/putin, cum doresti.inceartca sa te gandesti ca va fi bine, nu ai ce voci sa auzi, nimic infricosator nu este langa tine, e doar imaginatia ta. gandeste pozitiv, si pune`ti intrebarea " de ce trebuie sa ma tem de asta daca stiu ca nu exista niciun pericol"? :p
bafta :*:*