| Delya_2771 a întrebat:

Am o problema. Imi este frica sa dorm singura in camera si nu stiu cum sa reusesc sa dorm fara teama. sad Simt ca cineva este in camera si sunt stresata toata noaptea. Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| LouiseGrace a răspuns:

Buna. Si eu am trecut prin problema aceasta, dar am reusit sa o depasesc. Pai, ia-ti o lampa mica si las-o aprinsa. Sau orice alta sursa de lumina. Si pe mine ma tenta ideea unei lampi, dar nu am apucat sa`mi iau una mica, pentru camera, ca am renovat casa si au pus parintii una foarte mare pe scari. Lumina patrundea putin si in camera mea.In fine, deci ideea e ca ai nevoie de putina lumina, astfel creierul va indeparta ideea de teama in mod automat. Si inca ceva care m`a ajutat pe mine, inainte de culcare am spus "Tata ceresc, ma incredintez in mana Ta. Tu ai spus "nicidecum n`am sa te las, cu niciun chip nu te voi parasi" (Evrei 13:5). Doamne, te rog vegheaza asupra mea in noaptea aceasta si da-mi pace. Amin" Apoi luam Biblia, o puneam pe perna langa mine si ma culcam linistita. Incearca, draga. In timp, o sa depasesti aceasta teama. happy

11 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Încearcă să păstrezi un geam sau o uşă deschisă, astfel încât să poată intra lumină în cameră. De asemena, ai mai putea încerca să laşi o lampă sau o lumânare din aceea mică aprinsă, doar ca să nu fie beznă totală.
La atmosfera de frică mai contribuie şi senzaţia de linişte completă, aşa că mă gândesc că ţi-ai putea pune nişte căşti în urechi, ca să adormi ascultând muzica preferată.
În fond, trebuie doar să te convingi că nu există nimeni în cameră şi că totul este doar în imaginaţia ta.

| Adison a răspuns:

Eu dorm singura in camera, dar intotdeaua am un ursulet pe care il tin langa mine. Daca un membru al familiei nu poate dormi in aceeasi camera cu tine din diverse motive, ia un animal de jucarie si tine-l langa tine. Gandeste-te ca acel animal are datoria de a te apara, mai ales in timpul somnului. Si atunci cand vrei sa adormi gandeste-te la ceva frumos, ceva placut tie, sau gandeste-te ca faci un lucru pe care tu ti-l doresti cu tot sufletul, de exemplu te duci la un concert de-a lui Bon Jovi/Rihanna/ce asc tu/etc, vorbesti cu actorul preferat...

Eu sper ca te-am ajutat. In plus nu prea ai de ce sa-ti fie frica. Daca stai si te gandesti in camera aia esti decat tu si mobilierul, nimeni nu poate patrunde acolo fara sa stie/auda cineva.

| SMA a răspuns:

Multi ar rade de asta, spunand ca nu exista fantome sau spirite ratacite etc. Dar am avut si eu aceiasi problema acum un an, cand simteam ca niste ochi din umbra ma urmaresc peste tot. Incearca sa invingi teama si sa te consolezi cu gandul ca nu e nimeni acolo si ca nu se v'a intampla nimic. E greu sa convingi mintea ca nu e nimic, atata timp cat esti contienta ca ceva este, dar incearca sa ignori prezenta respectiva si vei vedea ca frica iti va trece. Noroc!

| NoIdentity a răspuns:

Pai si eu am aceeasi problema pai pune ti o patura peste tine sau adormi cu lumina aprinsa ia o prietena sa doarma cu tine sau un ursulet de plus ideal ar fi sa nu te culki prea devreme pentru ca vei adormi greu sh de asta inkearca sa te pui la kulcare pe 23 sau 00 asa vei fi obosita si nu o sa mai fii presata de intunerik.vei adormi pe loc

| Tinkabell a răspuns:

Off.e o problema destul d naasoala.eu cand am avut camera mea pentru prima data am fost incantata doar asigura`te ca usa e inchisa si daca chiar iti e teama aprinde`ti lampa laanga pat. poate reusiesti
Bafta si somnic usor :* :X:X:X :*

| Angelique a răspuns:

Asta e din cauza ca te uiti la filme de groazatongueLasa lumina aprinsa sau o lampa, lanterna...ori lasa usa deschisa si nu o sa-ti mai fie fricawinkingSper ca te-am ajutat! Funda?happy

| spotlight a răspuns:

Poti lasa lumina aprinsa pana te obisnuiesti si usa putin deschisa ca sa te simti in siguranta, eu am avut un catel cu care am dormit si nu imi mai este teama sa dorm singur.Somn usor si linistit.Pa

| DanielDaniel_6024 a răspuns:

Poatra ceva care sati aduca aminte de familie si asa nu-ti v-a mai fi frica.

| Daaa a răspuns:

Hm...delya
incearca sa dai pornesti muzica in casti.si asa adormi mai repede si uiti de tot big grin[ asta fac eu.si sper sa mearga si la tine ]

| Delicutza a răspuns:

Salut! Si mie imi este frica de acest lucru, insa nu ar trebui.Asta e doar imginatia noaastra.Inearca sa te cindesti la ceva frumos: La baiatul visurilor tale, la ziua ta...Cu mine a functionat.

| Cristi_Hartan_1979 a răspuns:

Buna! Pentru inceput ai nevoie de lumina. Poti sa iti ei o lampa sau sa iti lasi usa deschisă. Poti sa mergi prin casa si o sa vezi ca nu e nimeni