| RaluAle00 a întrebat:

Bună.Ma poate sfătui cineva și să îmi dea un sfat? Nu știu dacă sufăr de depresie.Atunci când sunt în public sunt foarte zâmbăreață și vorbesc foarte mult cu persoanele care sunt confortabila să stau langa ei.Am avut o copilărie de rahat.Toate au început din cauza că eram un copil inocent care nu era încă pregătit de realitate.Cand sunt singură nu am chef de viață, prefer să dorm plâng când îmi amintesc de trecut.Nimeni nu îmi observă lacrimile.La 10 ani am inceput sa fiu sensibila am tăcut și am făcut propria mea lume departe de realitate.Sunt o fire foarte slabă.De mica am fost bătută, la școală nu mai am placerea sa mai vin. Cât îmi amintesc stăteam liniștită și dintr-o dată cineva mă luat de gat și mă dat jos.Toata lumea mă înjură și râdea de mine, profesorul a văzut dar nu mă ajută doar se uită la mine. Fara niciun un pic de milă asta am experimentat in clasa 5.Pana ziua de azi mă întreb cu ce am greșit că sa ajung in halul asta.

6 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Cati ani ai de ti se pare viata asa gri? Ai grija la persoanele din jurul tau sa nu fie in aceeasi vibratie negativa ca si tine, trebuie sa indepartezi tot ce are legatura cu intunericul, inclusiv gandurile negative cat si persoanele negative.
Nu ai gresit cu nimic, e vorba de faptul ca trebuie sa constientizezi ce lume exista in jurul tau, te inteleg cand spui ca ai avut o copilarie de rahat, welcome to the club, dar las-o acolo ca s-a dus, aduci la viata amintiri vechi din care iti tragi tristete, avem o minte atat de bolnava si setata pe negativ incat isi aduce aminte cu lux de amanunte orice nenorocire dar nu depune acelasi efort spre lucrurile pozitive, aici trebuie sa vina momentul cand constientizezi acea voce interioara care iti dicteaza numai ganduri negre si sa ii pui lacat la gura, daca dai voie mintii sa spuna ce vrea in fiecare zi vei avea 80% doar ganduri si scenarii negative, si stai asa cu anii in acea stare crezand ca trece de la sine. Ai nevoie sa incepi sa faci ce-ti place, sa asculti muzica care iti da o stare de bine, sa te imbraci frumos astfel incat sa ai o stare de bine, sa citesti materiale care te ajuta sa treci peste, trebuie sa cercetezi putina psihologie pe care o gasesti gratis online, si nu te inchide in tine, cauta oameni de calitate in fata carora te poti deschide, oameni care pot conecta la nivel spiritual cu tine, nu ai nevoie de oameni superficiali si discutii superficiale, nu gasesti pe afara, ne gasesti aici pe TPU, poti da un mesaj privat sunt sigur ca cei care suntem activi iti raspundem bucurosi.

| Miruna333 a răspuns:

Fara terapeut, sanse 0. Investeste in tine

| andrey69 a răspuns:

Buna,da mi o metoda de a vb cu tine mai usor despre problema respectiva sa iti ofer ceva variante fiindca si eu sunt tot in postura de persoana cu depresie.

| RaluAle00 explică (pentru andrey69):

Te rog as vrea sa mă sfătuiești cum sa trec prin asta

| andrey69 a răspuns (pentru RaluAle00):

Cauta sa faci ceva constructiv, mergi la sala, citeste/asculta lucruri care te fac sa te descoperi pe tine ( Youtube:dr psiholog, terapeut Raluca Anton)
Incearca sa stai mai mult cu tine.Toti avem tendinta de a fugi de noi, cautam sa iesim, sa facem, sa avem activitate iar atunci cand suntem cu noi ne apuca toate starile.

| andrey69 a răspuns:

Astea daca nu iti permiti un terapeut, el ar fi cel mai recomandat si in masura sa lucreze cu tine la problemele cu care te confrunti