| adriana19_9386 a întrebat:

numele meu este adriana si am 19 ani. De 14 zile iau anticonceptionale (prescrise de un medic ginecolog) si am facut o greseala.Nu am respecat traseul care este indicat pe ambalajul pastilelor.Am luat primele 7 pilule corect dupa care in loc sa o iau pe-a 8-a am luat-o pe-a 14-a...si acum am observat ca am ajuns la a 8-a pilula. Am intretinut relatii sexuale cu partenerul dupa 10 zile de tratament (deja facusem greseala ) doar ca fara ejaculare in interior. Este vreo posibilitate sa raman insarcinata (precizez ca am luat medicamentele in fiecare zi la ore fixe... daca ajuta la ceva). Astept raspunsuri.Multumesc anticipat

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ce anticonceptionale iei? Pentru ca sunt contraceptive care au aceeasi doza de hormoni in fiecare tableta iar faptul ca sunt numerotate este pur si simplu pentru orientarea ta.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu are importanta ca ai sarit la a 14-a, pastilele de Rigevidon au aceeasi concentratie de hormoni( cele 21).

Abh
| Abh a răspuns:

Rigevidonul, ca de altfel toate contraceptivele orale, are niste reactii adverse, printre care si tensiunea in sani. Este un contraceptiv cu continut scazut de hormoni, asa ca acest simptom ar trebui sa cedeze incepand cu a doua luna de administrare. Daca nu, te sfatuiesc sa mergi inapoi la ginecologul care ti l-a indicat, pentru a-l schimba.

Abh
| Abh a răspuns:

Cu mare placere, oricand.

| adriana19_9386 explică:

Iau rigevidon 21+7.Mai am de luat inca 7 pana ajung la drajeurile rosii

| adriana19_9386 explică:

Mersi din tot sufletu pentru raspuns ( acum m-am mai linistit). Pot s te mai intreb ceva? Pana sa iau anticonceptionalele ma dureau sani tot timpul inainte cu o saptamana de ciclul menstrual si imi trecea durerea cand imi venea ciclul. Luna aceasta mi-a venit ciclu de pe 30, cu dureri de sani, am inceput tratamentul si sani inca ma dor ingrozitor. Oare de ce? T e rog ajuta-ma daca stii din ce cauza pot avea durerile astea (adevarul este ca mi-au crescut sani destul de vizibil, o fi asta acuza?). Ms mult pentru ajutor

| adriana19_9386 explică:

Ok, am s astept s vad daca imi trece, de fapt sper s imi treaca, daca nu voi mereg la medic. Multumesc mult de raspunsuri, mi-ai fost de mare ajutor.

| adriana19_9386 explică:

Buna. Va rog ajutati-ma. Iau anticonceptionale rigevidon21+7 si azi am ajuns la blister-ul rosu la cea de-a patra pilula, asa scrie in prospect ca in momentul cand ajung la blisterul rosu pilulele 2-3 ar trebui sa imi vina ciclul menstrual. Pe mine de cand am luat pastila a treia am niste tulburari usoare la ovare iar azi la a patra pastila am avut o scurgere de sange dupa care o substanta maronie si atat, asta circa 10 minute, iar acum nu mai am nimic, si ma nelinisteste tare mult, nu am mai avut niicodata asa ceva doar dupa ciclu menstrual in ultima zi imi curge o substanta maronie.Relatii sexale am avut numai dupa 10 zile de tratament i fara ejaculare in interior iar medicamentele le-am luat in fiecare zi la aceeasi ora. Te rog explica-mi daca stii din ce cauza mi s-a intamplat chestia asta si daca ar trebui sa ma ingrijorez. Te rog ajuta-ma