| andra_9841 a întrebat:

numele meu este Andra si am 16 ani.Sunt cu un tip. de aproape 3 luni. dar parca ceva nu merge.Mai mereu ne certam pe tema vocabularului caci el vorbeste urat cu mine... cel mai adesea.Azi a fost cea mai groaznica zii. Ek e genul de baiat care se crede smecherash si foarte increzut.Cand stau cu el si cu prietenii lui face mereu pe seful cu mine si imi da ordine. Uneori cand suntem doar noi ...totul pare a fi perfect.Ne intelegem bine discutam. chiar imi da sfaturi.ma linisteste si e minunat dar asta se intampla foarte rar. Uneori simt chiar ca doar isi bate joc de mine. Dar avand in vedere ca de 3 luni suntem impreuna inseamna ceva.Am mai fost impreuna si mai de mult da niciodata o relatie atat de calumea ca cea de acum.Azi am iesit cu el in parc. Era foarte ciudat, nu zicea nimic efectiv ma simteam in plus, apoi a inceput sa ploaie si am stat sub un acoperish doar noi doi. Dupa aceea am stat pe banca si a venit un prieten de a lui si a stat cu noi.In acel moment el incepuse" vino aici'", Stai asa" chestii de genu.Ba chiar tzipa la mine se criza ca dc nu fac ce zice el.Ma lua peste picior. Efectiv isi batea joc. Apoi am intalnit o colega de clasa iar el a tzipat dupa ea "ceva urat". La care eu clar ca m-am suparat. Apoi a zis ca sa nu il mai ating si ma tot injura. Mi-a zis chiar" MASsh acasa". Evident mi-a venit foarte tare sa plang.Acum chiar nu stiu ce sa mai fac.Nu stiu daca ma iubeste.Saau daca tine macar la mine.PLus ca mai de mult m-a lasat balta de vreo 2 ori.Comenteaza foarte mult. dar eu tzin la el dar nu mai pot sa suport ca eu sa fiu mereu pe 2 iar prietenii lui pe 1.Nu i-am interzis nimic niciodata, dar nu stiu de ce isi permite sa vorbeasca asa cu mine.Chiar m-am simtit umilita. Ce ar trebui sa fac? Ma iubeste? sau e doar bataie de joc?

Răspuns Câştigător
| Carlaaa a răspuns:

In povestea ta, m-am regasit total!
Stii ce am facut, mi-am gasit frumos pe altcineva.
Efectiv ma saturasem de gesturile lui, de fazele pe care le facea etc.
Dupa 1 luna de cand i-am zis ca desi il iubesc, s-a terminat tot, ma cauta incontinuu zicandu-mi,, te iubesc, m-am schimbat, imi pare rau, totul va fi diferit daca te intorci la mine ", etc!
Dar uite cum se schimba roata, acel baiat care a indraznit sa ridice mana la mine si sa tipe, acum nu stie ce sa faca ca sa recupereze ce a pierdut.
Eu nu iti zic sa il lasi, nici sa ramai cu el.
Decizia iti apartine, dar gandeste-te ca mai bine suferi o saptamana, doua decat inca cateva luni alaturi de o persoana care poate isi va da seama mai tarziu ce a pierdut.
Pentru ca fete va gasi, dar nu toate vor putea sa indure tot ce ai indurat tu.
Ai grija de tine, si sper ca decizia pe care o vei lua, sa fie cea care iti va face tie bine.
In speranta ca ti-am fost de ajutor, Kaylie!

7 răspunsuri:
| Carlaaa a răspuns:

Doamne.
Sincer iti zic ca urasc sa ma regasesc in povesti, stiind ca suferi tu exact asa cum am suferit si eu de fiecare data.
Chiar stiu cum e, prin atitudinea lui vrea sa te scoata pe tine vinovata, sa iti arate tie ca s-a schimbat, si dpa sa revina iar la obiceiurile anterioare.
Eu cu el eram ceva de genu :,, daca eu sunt suparata pe el, trebuie sa faca el ceva ca sa se supere, ca tot eu sa ma duc la el sa il impac "
Desi mereu zicea ca se schimba, se schimba o vreme, dupa iar revenea, el era ceva de genu`, nu mai sta cu zdrentele tale,, cele mai bune prietene ", nu te duci afara, nu faci aia, nu faci d-ailalta.
Si ma saturasem, pana mea, fac 15 ani in iunie, sunt un copil, nu altceva!
El asta nu a inteles, gandeste'te ca o relatie de pe acum, nu o sa dureze veshnic [ 1 relatie din 10000, nici aia ].
Ti-am spus si iti repet : mai bine suferi o saptamana - doua decat sa o tii asa inca cateva luni.
Dupa ce te-ai despartit de el, gaseste-ti alte ocupatii, uite-ma pe mine, sunt foarte suparata in momentu` asta [ nu intru in detalii, pentru ca acum vorbim despre problema ta ], si ma consolez in a ajuta pe altii in problemele lor. Asta e. Va trece si asta, stiu.
Dar in acelasi timp, stiu cat de tare te doare. Pentru ca am fost si eu in situatia ta.
Daca nu te simti in stare sa iti gasesti pe altcineva, axeaza-te pe un hobby, citeste o carte, fa altceva, ceva care sa nu iti aminteasca de el.[ desi atunci cand eu incercam sa fac ceva, daca ma dezlipeam o secunda de acel lucru pe care il faceam, ma bufnea plansu' ]
Stiu ca e greu, dar nu te mai gandi la altii, gandeste-te la tine!
Daca mai vrei sa vorbim, da-mi add la kaylie_x.
P. S : ma numesc Carla.
Ai grija! >big grin

| ikram a răspuns:

Din ce spui tu, e clar ca nici macar nu tine la tine, e un mare nesimtit si ar trebui sa te desparti de el, ai sa vezi ca o sa fie mai bine asa chiar daca suferi acum.
Vei italni un baiat dragut care sa se poarte cu tine asa cum meriti, si sa nu fii bataia lui de joc.
Nu trebuie sa conteze daca esti doar tu singura cu el, sau sunteti impreuna cu prietenii lui sai ai tai, el trebuie sa se comporte cu tine frumos tot timpul.
Deci sfatul meu este sa nu te mai intalnesti cu el, mergi mai departe, gadeste-te ca a fost o experienta si invata din asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut cand am citit povestea ta m-am vazut pe mine acum 19 ani tot asa eram si eu ca si tine, din pacate nu am ascultat de nimeni si m-am casatorit cu el si acum suport consecintele
ii foarte gelos si acum dupa 15 ani de casatorie si nu are deloc incredere in mine, iti dau un sfat renunta la el aum pana nu ii prea tarziu, nu indura atatea de la el ca nu merita
iti urez noroc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da vino sa tio trag eu

| ioana_5244 a răspuns:

Nu te merita. cel mai bine vorbeste cu el, ajungeti la o intelegere si daca nici asa nu se schimba... cauta altul.nu astepta sa treaca mult timp pentru ca, cu cat trece mai mult timpul tu te indragostesti mai tare si mai tare asa ca mai bine suferi un pic acum decat sa plangi mai tarziu cu lunile.iti garantez eu ca intr-o luna o sa-l uiti si iti poti gasi altul ca sunt sigura ca esti o fata specialabig grin sper ca ti-am fost de ajutor. tine-ne la curent. pupici

| andra_9841 explică:

Da, Kaylee dar ar mar fii ceva.Cu care as vrea sa ma ajuti.Noi ne-am despartit de mai multe ori pe tema asta dar ne-am impacat mereu.Eu sunt genul acela de persoana care daca ne-am certat nu suna si nu il caut eu prima, sa ma caute el.Si acum 2 saptamani m-a sunat si m-a luat la rost ca unde is si de astea. Si i-am zis ca venisem sa mananc in oras iar el s-a crizat si a zis ca mi-o va plati. A doua zi a zis sa iesim. Eu avusesem o zi foarte proasta si totusi am zis sa merg pentru ca mereu las de la mine.Si m-am dus si cand am ajuns acolo el mi-a zis "serus, cf? mno eu plec la baut, ti-am zis ca ti-o platesc" iar eu am plecat plangand si m-am pus pe o banca si am tot stat. Apoi ma sunase cel mai bun prieten al lui sa ma cheme la suc si am mers dar acolo era si el. Ce crezi ca a facut? Facea faze de alea cum ca eu as fi fost... ceva nashpeta de aia.Mno bine si m-am pus la masa cu ei si am tot povestit si am comentat la adresa lui sa se siimta si el prost.Si s-a enervat si a plecat. Apoi mi-a reprosat ca dc am iesit cu prietenii lui.Vineri iesisem in oras. Si m-am intalnit din intamplare cu prietenii lui si cu el. Cu el nu am vb dar prietenul lui m-a chemat la o inghetata, iar eu eram foarte suparata, iar acesta m-a strans in brate, iar prietenul meu atunci iesise din bar.(Uitasem sa mentionez ca atunci eram despartiti pentru faza cand m-a lasat balta). A facut o fata evident era gelos.Si am intrat inauntru si ce crezi ca a facut? L-a trimis pe unu sa ne spioneze.Si s-a dus ziua aceea pur si simplu prietenu ala (spionu)a venit si a stat la nesimtitu la noi la masa.Nimic nu am putut vorbi. Apoio am mers spre casa iar prietenul cel mai bun al lui, cel cu care iesisem la inghetata, m-a luat de mana.Desi suntem doar foarte buni prieteni.Seara intrasem pe net. Iar prietenul meu a intrat repede pe mine sa-mi faca scandal. Mi-a vorbit urat, si mi-a zis ca pot umbla cu oricine dar cu prietenul lui cel mai bun nu.Si m-a tot injurat.Si-a pus pana si status. in care ma injura.In seara aceea am plans continuu. Mi-a spus sa nu il mai sun s-au sa nu cumva sa il mai caut vreodata. Zis si facut. A 2 zii m-a sunat cea mai buna prietena a mea. Sa-mi zica ce?"Andrada aseara am vorbit cu prietenul tau.Si mi-a zis ca e foarte gelos ca tu iesi cu prietenul lui cel mai bun" Si cica avea o voce trista.Deci ii parea rau.In ziua aceea eu plecasem in excursie. Dupa-amiaza cand incepusem si eu sa ma distrez un pic dupa atata tristete. M-a suna el.Nu raspund. Apoi vazand ca insista hai sa vad ce-i trebe.Si ma intreaba ce face ceva fata de pe acolo.(PREtext). Si apoi imi zice"Te-am sunat ca prietenul meu cel mai bun nu te-a putut suna. Stiu ca sunteti impreuna.etc" Mno ii zic "altceva?" Si tot m-a i-a cu chestii de genu "eu credeam in relatia asta.nu stiu ce dar nu am avut cu cine". Si i-am zis "mno bine eu am de lucru serus."Si m-a tot tzinut in povesti referitoare la ziua anterioara.In ziua aceea m-a tot sunat.Si Duminica (a3a zii) mi-a zis sa ii fac beep cand pot vorbi ca el vrea sa-mi zica ceva foarte importat, iar seara pe la 10 ma suna.Si imi zice"fi atenta vreau sa ne impacam si sa uitam de toate fazele de saptamana asta, gandeste-te si zi-mi acum seara daca vrei". Si i-am zis ca okay ne impacam dar sa nu mai faca figuri si asa...Si cand ne-am intalnit era ft okay dar apoi.Asa face mereu dupa ce ne despartim.De ce? Ce sa ma mai fac? Acuma i-as da papucii dar.nu as vrea sa ma mai impac cu el dar mi-a fi foarte greu, si intr-un fel as vrea sa mai fiu cu el. Ce ma sfatuiti sa fac? Imi place sa par dura dar nu-mi iese mereu. Unele prietene care il cunosc de mai mult timp imi spun ca ma iubeste dar e orgolios si nu vrea sa-mi arate.Atunci sa ramana cu orgoliul si cu prietenii lui bazati.Multumesc pentru ajutor:*.

| iulia_7123 a răspuns:

Lasa-l balta pe prost! daca vrei sa faci asa, spune-i macar o data:"ba! lasa-ma in pace mai fa si tu ceva ca doar de aia ai picoare si maini! numa gura ai! mai lasa-ma-n pace!"
apoi daca te injura ii zici"hai jet!"
daca iti convine sa stai cu el stai! dar daca vrei sa fii vazuta ca atare, baga tupeu in tine! nu sta ca moaca si faci ca sclava ca-ti zice el!