| Farcas a întrebat:

Prietenul meu si-a abandonat familia pentru mine, iar eu acum ma port foarte urat cu el.ma supar din orice, sunt f geloasa pe colegele lui, ma intalnesc cu el f rar, am impresia ca ma inseala mereu, ma cert zilnic cu el si nu prea il bag in seama sad el spune ca a inceput sa se sature de asta si ca mar parasi dar nu poate ca ma iubeste ca prostul .nu stiu ce am sad

15 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Buna timea,
în ce sens și-a abandonat familia?
Faptul ca tu conștientizezi că ai un comportament diferit de cel pe care l-ai avut până la un moment dat este benefic pentru a vă salva relația. Totuși am impresia că nu stii nici tu prea bine ce vrei. În locul tău, aș incerca să evaluez " la rece " situaţia pentru a putea lua o dezie corectă... Vorbeşte deschis şi cu el.
Mari succese!

| Leea1234 a răspuns:

CU RISCUL DE A TE SUPARA PE MINE, AM SA-TI RASPUND LA INTREBARE! EU CRED CA TE ALINTI UN PIC, SI VREI TOT TIMPUL SA (DACA POT SPUNE ASA)II PUI DRAGOSTEA LA INCERCARE (DESI CRED CA NU MAI E NEVOIE)STIIND TOT TIMPUL CA EL VA VENII LA TINE, DAR INTRO ZI SE VA SATURA DE CAPRICIILE TALE SI O SA SE RACEASCA RELATIA VOASTRA (SPER CA NU!)ITI VORBESC DIN EXPERIENTA! TE ROG SA MA IERTI DACA TE-AM JIGNIT. DAR DE OBICEI ASA SE INTAMPLA! SFATUL MEU E CA DACA NU AI MOTIVE INTEMEIATE PENTRU AI FACE SCENE DE GELOZIE SAU CE STIU EU CE, SA TE GANDESTI UN PIC LA CLIPELE VOASTRE FRUMOASE IMPREUNA, SA TE DUCI LA EL SA-L SARUTI SI SA O LUATI DE LA CAPAT! E PACAT SA STRICATI O DRAGOSTE ADEVARATA, PENTRU CA IN ZIUA DE AZI SE OBTINE GREU UNA!

| dulshe a răspuns:

Dc te poti asa cu el? ar trebui sa te schimbi inainte sa-ti para rau, sincer daca el ar face asa ceva cu tine l-ai lasa in 5 minute dar el saracul tot pastreaza, si tace pana intr-o zi cand o sa zic GATA o sa ai tu de suferit atunci, ai sa vezi, si no sa-ti dai seama pana nu se intampla,
am o prietena care era la fel k tine pana acum ceva timp, era in aceeasi scoala cu el, si cand o atingea ea zicea k nu, k o vede lumea, cand se desparteau nu vroia sa il sarute, era rece cu el, il cicalea mereu k se uita mai asa la aia, si dupa 3 luni de suportare el ia zic STOP si ea a suferit mult dupa asta dar el nu mai vrea sa auda de ea deloc, mi-a zis ca ia ajuns pana atunci, eu vroiam sa-i zic lui dinainte k e prea bun pentru ea dar na...
ai grija sa nu regreti dupa

| ioanaa a răspuns:

E bine ca esti constienta ca ii faci rau. Trebuie sa apreciezi ce a facut el pentru tine si sa iti dai silinta sa fii mai intelegatoare cu el, doar nu vrei sa ramai singura, nu? pupici si pune-te si tu in locul luiwinking

| lia a răspuns:

Tu il iubesti? Eu cred ca da, de vreme ce ai postat acest mesaj. Care este sursa nesigurantei tale? Ti-a dovedit doar ca te iubeste, in momentul in care a preferat sa se separe de ai lui pentru tine. Nu este o dovada destul de mare ca te iubeste? Crezi ca este simplu pentru el, stai putin si incearca sa il intelegi... cu calm. Vorbiti despre motivul care te-a adus pe tine in aceasta situatie. Poate reusesti sa lucrezi cu tine, cu ajutorul lui, ca sa faceti relatia sa functioneze.
Si eu am lasat in urma o relatie de lunga durata, tot din motive de nesiguranta, dar la mine sentimentul era din motive bine intemeiate. happy Inainte sa te intalnesti cu el, stai si analizeaza ce sentimente ai tu fata de el, ca sa poti lua o decizie. happy Totul depinde de tine, noi nu putem decat sa iti dam sfaturi. Astept vesti happy

| Mo a răspuns:

Cred ca nu realizezi ce om de valoare ai langa tine! E super clar ca te iubeste din moment ce si-a parasit familia pentru tine!
Incearca sa iti schimbi atitudinea asta inainte de a fi prea tarziu! Pune repede mana pe telefon, suna-l si da-i o intalnire asta asa...inainte de a fi prea tarziu!

Pupici!

| gabrielutzu a răspuns:

A fost un prost ca si-a abandonat familia pentru tine...
Oricum, daca eu mi-as fi parasit familia pentru una ca tine si te-ai fi purtat asa cu mine, te-as fi pus imediat la punct, inclusiv prin corectie fizica, te-as fi "imblanzit" eu imediat.

| marria a răspuns:

Gandeste-te k ar putea pleca de langa tine in orice clipa? te-ai gandit cum ar fi atunci? cred ca ar tb sa il apreciezi mai mult...si dc a tb sa-si abandoneze familia pentru tine k nu inteleg? nu putea sa le aiba pe amandoua? in fine... daca il iubesti nu te mai comporta asa pana nu va fi prea tarziu

| mIsTeR a răspuns:

Trebuie sa te schimbi ca daca nu iti va da papuci si se va satura de tine...mai stiu un caz si pana la urma s-a saturat de toate mofturile ei si i-a dat papuci...:-)

| mIsTeR a răspuns:

Si dupa ce te va parasi atunci iti vei da seama ca te-ai purtat urat cu el si cat de mult il iubesti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te porti asa q el inseamna k el a facut o greseala k shia parsit fam pentru tine iar tuh nu-l iubesti dar cred ca ar trebui sa iti revizuiesti comportamentu sh sa te mai gandesti oleaca in privintza rel voastre asta asa ca un sfat de la un copil de 15 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai sa constientizezi decit dupa ce ai pierdut iremediabil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da nu te purta asa urat cu el sad...multe fete isi doresc un prieten ca al tau... poate ca ai avut tu o perioada mai grea...incearca sa ii arati cat de mult il iubesti si spune-i asta in fiecare minut si in fiecare secunda...ar fi pacat sa il pierzisad

| danaiv a răspuns:

Nu astepta niciodata un raspuns perfect situatiei tale (oricare ar fi aia) de la o alta persoana decat tine! Pe bune...nimeni nu are cum sa stie de ce te comporti intr-un fel sau altul...mai ales o persoana ca mine care nu stie absolut nimic despre tine... Cea mai buna metoda de a afla de ce te comporti intr-un fel sau altul este introspectia...Priveste in tine, de cand ai inceput sa te porti asa, in legatura cu ce anume, cu cine anume...nu stiu...
Iti dau asa un exemplu... poate ti-e frica de aceasta relatie care a devenit foarte serioasa (din moment ce el "si-a abandonat familia" pentru tine ) si ti-e teama sa nu va potriviti si astfel sa-l lasi singur... si te indepartezi de el de acum, cand inca poate da inapoi, cand inca se poate intoarce la famlia lui...Sau "pur si simplu" (ca, de fapt nu e deloc simplu), acum ca lucrurile sunt serioase, iti pasa mai mult de el, de voi, de cum te percepe lumea in relatia asta...si teama de a fi inselata este mai mare (mai ales daca ai mai fost inselata vreodata)...si as putea continua probabl vreo 3 zile cu posibile scenarii ale motivului pentru care tu te porti asa cum te porti si nici atunci sa nu nimeresc...
Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic aici...Priveste in tine si vorbeste cu el!

| yusuf a răspuns:

In locul lui te abandonam pe tin sincer! pentru ca o relatie nu este bazata pe gelozie si prostie ci pe incredere si dragoste asa ca pardon