| anonim_4396 a întrebat:

Oare are legatura faptul ca am fost terorizat in scoala generala, cu faptul ca nu am reusit sa ma adaptez in liceu si in facultate in colectiv si sa merg la petreceri si sa socializez? Sunt destul de stabil, dar nicicum nu am putut sa imi traiesc viata sociala, oricat de mult am incercat.

Răspuns Apreciat de Editori
| Thyself a răspuns:

Atâta timp cât vorbesti despre asta e clar că te-a afectat ce s-a întâmplat. Pe de altă parte fiecare are modul lui de a funcţiona. Dacă ceilalţi sunt foarte sociabili nu înseamnă că trebuie să fii și tu. Ai fost diferit încă de la început și cumva ai simţit asta, dar în același timp ai tânjit totuși spre a aparţine de ceva. Nu ai avut norocul de a da peste persoanele potrivite. Cred că ai o fire asemănătoare cu a mea și dscă e așa îţi e greu să iniţiezi câte ceva și cei care îţi propun ieșiri probabil nu te înţeleg sau nu le pasă să centreze un eveniment pe un mediu și activităţi mai pe sufletul tău. Cu alt fel de distracţie decât cea care se obișnuiește și conexiuni mai puternice. Cheia e la tine. Poate că societatea, unii, au partea lor de responsabilitate că în loc să te ajute să te integrezi, ceea ce oricum ar fi fost problematic, ţi-au pus beţe în roate sau te-au ignorat. Indiferent de ce a fost cheia e la tine. Dacă simţi că o persoană e cât de cât pe aceeași lungime de undă cu tine nu mai ezita și interacţionează cu ea. Nu mai depinde de grupurile altora. Pentru început e ok și dacă ai una - două persoane care te înţeleg și celebrează. Din prietenii lor sau alte persoane faine cunoscute de tine pe parcurs îţi faci propria gașcă, propriul trib. Caută să îţi trăiești pasiunile și așa vei da peste oameni care te vor celebra, cu care chiar să vibrezi când ești împreună, să devii dezinvolt.

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Da, ai dezvoltat anxietate socială. Nu e ușor sa te schimbi, dar poți încerca, niciodată nu e prea târziu.