| Guccițiiiii a întrebat:

Bună! Pe mama o chemă Felicia. Numele ei a devenit ținta glumelor colegilor mei, strigându-mă pe numele acesteia.
Lucrul acesta se întâmplă de foarte mult timp. I-am adus la cunoștință cele întâmplate domnului diriginte(chestia cu strigatul pe numele mamei,jignirile colegilor),dar tot nu încetează cu răutățile.
Domnul diriginte încearcă să le schimbe concepțiile,dar nu reușește lucrul acesta. Nu se pot schimba! I-am spus și mamei cele întâmplate,dar n-a rezolvat nimic, râzând colegii și mai mult de numele ei. Niciodată n-am avut relații bune cu colegii.
Colegii mă fac în toate felurile posibile, mă înjură. N-am niciun prieten din clasă. Colega mea,Maria le-a spus tuturor minciuni despre mine, fiind "capul răutăților". Am momente în care mă bușește plânsul datorită colegilor. Nu mai rezist! Știu că nu trebuie să le dau atenție,dar nu pot. M-au afectat emoțional foarte mult.
Credeți că mă tratează așa pentru că am cele mai bune note din clasă,fiind și a doua din școală, luând de fiecare dată premiul întâi? Ce trebuie să fac?
P.S.Nu mai există altă școală gimnazială sau altă clasă de a VII-a în școală. Ajutați-mă, vă rog!

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Colegii mă fac în toate felurile posibile, mă înjură.
De ce numai pe tine?

| Dismally a răspuns:

Pai care e problema cu numele Felicia ca nu inteleg? E un nume normal ca oricare altul. Trebuie sa le arati ca nu iti pasa, este singura cale, cat timp vad ca te afecteaza vor continua sa te atace. Stiu ca suna ciudat si nu e usor de facut poate dar incearca sa intri in jocul lor - razi cu ei cand fac glume pe seama numelui, fa si tu glume pe seama lui si ai sa vezi ce se intampa...

| Nirvanaaa a răspuns:

Comporta-te cu indiferenta pana se plictisesc. Te striga, nu intoarce capul. Fac mișto de tine: fa-te ca nu auzi. Dacă nu te poți transfera asta e singura soluție. Cel mai important: sa nu plangi in fata lor sub nicio forma.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Încearcă să nu arăți că îți pasă. Chiar dacă te mâhnește cum se poartă cu tine, nu arăta.
Fă-ți prieteni în alte clase și vorbește cu ei. După ce vă cunoașteți mai bine, te poți afișa cu noii prieteni în fața colegilor, să le faci în ciudă.
După, nu încerca să faci pe inteligenta. Mântuitorul ne învață: "Nu aruncați mărgăritarele porcilor, căci s-ar putea să se întoarcă și să vă sfâșie pe voi". Dacă tu ești foarte deșteaptă, ai note mari, iar ei sunt proști, se simți jigniți și ripostează. Nu adu cărți la școală și încearcă să te pliezi oarecum pe mediul în care ești, să te adaptezi. Nu poți vorbi cu un analfabet despre Cehov. Nu poți vorbi cu cretin despre Pitagora. Vorbește pe înțelesul lor.
Sper să te ajute!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mută-te la altă școală.

| Guccițiiiii explică (pentru anonim_4396):

Am menționat și în postare că în localitate nu mai există altă școală gimnazială sau să existe în școală unde sunt elevă altă clasă de a VII-a.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Guccițiiiii):

Am înțeles. Atunci ești într-o situație cam fără scăpare.

| Together a răspuns:

Da, e corelat. Te trateaza asa din cauza felului in care te prezinti si comunici. Iti lipsesc niste abilitati de socializare in momentul asta, probabil pentru ca in loc sa stai intre oameni ai stat sa inveti.

Partea buna e ca abilitatile sociale se pot invata si ele, si de colectivul asta o sa scapi intr-un an. Pregateste-te pentru urmatorul colectiv, sa te prezinti in alt fel ca sa nu ajungi tot acolo.

Comportamentul lor nu are nicio treaba cu numele mamei tale, ar fi gasit oricum ceva sa rada.

Tu trebuie sa incepi sa petreci mai mult timp intre oameni ca sa inveti sa socializezi. Dar nu in colectivul in care esti, ei deja si-au format o parere si n-o sa te accepte usor. Lasa-i sa se duca, si pana incepi liceul cauta sa iti faci niste prieteni noi ca sa inveti sa relationezi.

E vorba si de cum arati, nu neaparat silueta ci cum te imbraci, ce freza ai... Alegerile astea in privinta imaginii le dau celor din jur indicii cum sa te trateze.

In punctul asta probabil Felicia iti alege hainele, poate si freza, si asta nu e un lucru bun pentru tine. Asa cum ai invatat la scoala, incepe sa studiezi cum se imbraca oamenii cool, uita-te atat in jur la cei populari cat si in filme, formatii, fa-ti o cultura vestimentara sa stii ce se poarta si sa nu iesi in evidenta intr-un mod pe care nu il vrei.

Cel mai greu o sa se schimbe reactiile pe care le ai intr-un context social, pentru ca vin din subconstient. Lucreaza la ce poti si in timp n-o sa mai fi in situatia asta.

Sau nu face nimic si asteapta sa treaca timpul, cel tarziu in facultate n-o sa mai ai probleme de genul asta, deci in 5 ani. S-ar putea tot sa nu te placa, dar n-o sa isi mai bata joc ca acum.