| Bibiutza a întrebat:

as avea mai multe intrebari si as vrea sa-mi raspundeti la toate daca se poate.
1.Filologie sau stiinte sociale? De ce?
2. E adevarat ca la mate-info studiezi si din romana si faci majoritatea orelor egale?
3. Daca termini mate-info poti da la orice facultate?(si cele de romana de ex?)
4.La uman e mai usor decat la real? sau invers?
5. Daca eu as opta pentru un liceu uman dar din mai multe motive( colegi, distanta, etc.) as merge la unul de mate info m-as descurca?
Multumesc din suflet celor care au raspuns la aceste intrebari kiss

Răspuns Câştigător
| anasch a răspuns:

1. Stiinte sociale. n-o sa te chinui ca la filologie cu latina literatura universala si alte minuni d-astea.

2. La mate-info o sa faci vreo 3 ore de romana si vreo 4-5-6 de mate, 4 de info, 3 de fizica 2 de chimie, bio etc.

3. Da, poti sa dai la orice. ai o gramada de optiuni. invers e cam naspa, la filo n-o sa mai faci mate din clasa a 10-a, si daca te trazneste vreo idee sa dai la poli intr-a 12-a. ai ceva de munca.

4. La uman, desigur.

5. Depinde de tine si de ce iti place.

4 răspunsuri:
| matt25 a răspuns:

Tare nehotarata esti. :-) 1) La filologie se pune accentul pe limba romana, latina, etc; la stiinte sociale pe filosofie, psihologie, istorie, logica si altele - eu de pilda am termina stiinte socio-umane; 2) Evident ca studiezi si romana la mate-info, dar fiind profil de mate-info nu faci anumite materii, iar pe altele cum este de exemplu istoria nu se pune foarte mult accent.; 3) Depinde de profilul facultatii, poti da la Politehnica, ASE si altele. Da, evident ca poti da si la facultati de profil uman, dar nu inteleg de ce sa te duci la profil mate-info si dupa sa dai la facultate de profil uman.; 4) Depinde de tine, depinde de ce iti place. Mie de pilda mi-a fost mult mai usor la profilul meu pentru ca nu mi-a placut niciodata matematica, fizica, etc.; 5) De asemenea, depinde de tine, nu ti se poate raspunde la intrebarea asta decat de catre tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La intrebarea 4 tine de tine adica de fiecare om in parte daca esti facut pentru matematica si simti ca esti buna la stiintele exacte alege liceu man
Daca esti facuta pentru Uman pentru literatura filologie si limbi straine si iti place sa studiezi acestea alege Uman.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alege Liceu Real! daca esti buna pentru matematica daca esti facuta pentru Uman literatura filologie si limbi straine alege liceu Uman
Scz tastatura din prima fraza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PS: Mersi pentru ca mi-ai sters postul meu anterior!
4. Depinde Daca esti facuta pentru Uman alege profil Uman daca iti place sa citesti sa studiezi limba romana, filologie si limbi straine

Iar daca esti facuta pentru Real alege real daca iti plac stiintele exacte sa calculezi ci nu literatura

3 Evident ca poti da la orice facutate nu are legatura

2 Cred ca si Limba Romana se face dar doar o ora pe saptamana. Faci mai mult fizica si chimie binteles in afara de Matematica.

1Filologie pe o parte daca iti place literatura si stiinta.