| CrazyYoyo a întrebat:

Buna kiss
Profa` de franceza ma jigneste asa din prostie straight face ma face proasta, tanta, imi spune dc m`am vopsit dc m`am tuns, dc scriu urat straight face se i`a in fiecare ora de mine straight face
Ma face proasta ca nu stiu nimic, imi spune ca n`o sa trec pana in a 10a ca mama vrea sa ma marite de la anii astia rolling on the floor) (doar ca m`am tuns si mi-am facut parul` roscat asta nu inseamna ca vreau sa ma marit laughing)))) )
i-am spus dirigintei si a spus ca nu crede toti din cls suntem impotriva profei de franceza si diriginta ne spune ca nu sunt em noi cuminti straight face
i-am spus mamei si a spus ca o sa vina sa vb cu ea si sa ii ceara explicatii pentru cuvintele enumerate mai sus (am fost de acord) dar dupa, nu am vrut sa vina deoarece am auzit ca o sa se poarte mai urat cu mine sigh
Dar nu mi se pare normal sa ma faca proasta si in toate felurile doar din motivul ca nu stiu sa citesc un cuvant in franceza sad voua vi se pare normal? big grin
P. S: profa` de franceza este sotia domnului director straight face
Ce as putea sa ii zic cand ma mai face proasta? (am azi ora cu ea si maine I don't want to see un chin crying )
Sa vina mama la scoala sa discute cu ea? puppy dog eyes
Va rog sunt disperata am prins frica sa mai merg miercurea si joia la scoala :-s cand intra in clasa incep sa tremur ce sa mai spun daca ma scoate la tabla sau ma pune sa citesc
App sunt o fire infipta, indrazneata dar cand profesoara aceasta tipa la mine nu mai am cuvinte si incep sa fiu o fire deprimata, emotiva nu stiu ce se intampla cu mine crying

Răspuns Câştigător
| Finicola a răspuns:

Crazyyoyo, din nefericire multi trec prin astfel de experiente traumatizante. Si eu am fost o victima a abuzului psihologic in scoala. Incpe cu profesori continua cu majoritatea colegilor si astfel esti marginalizata. Important este sa vorbesti cu cineva pentru a opri abordarea neprofesionala a doamnei profesoare. Trebuie neaparat sa vorbesti cu mama ta de fiecare data cand se intampla astfel de lucruri. Ai grija ca ea sa incerce o abordare placuta non-incriminatoare dar ferma. Daca situatia evolueaza iti sugerezi sa schimbi clasa sau scoala. Eu am avut aceeasi problema cu profesorul meu de geografie. Am invatat, am luat la teze 10 desi aveam doar de 3 in catalog si intr-un final nu avea ce sa-mi mai spuna. Incearca si asta. Gandeste-te ca nu-ti strica un pic de franceza. Ai grija de tine si fi puternica, nimic in lumea asta nu este capabil sa te doboare. Imagineaza-ti ce frustrata e daca a ajuns sa se ia de elevi. Pupici, Finicola

12 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Ma dar hai sa o luam pe cinstite,umbla vorba prin popor nu iese fum pina nu dai foc.Oi fi tu usa de Sf Biserica si sare aia ca boala la omul sanatos?, sau biata femeie chiar are dreptate si tu nu vrei sa te indrepti, adica sa pui mina la carte si esti o eleva vrednica de mila

| misu a răspuns:

Daca esti isteata o provoci, o inregistrezi si faci plangere cu inregistrarea la parchet si protectia copilului.da si tu o funda

| monstrulet a răspuns:

Daca filmezi e posibil sa te exmatriculeze si pe tine si pe ala care a filmat. Nu ai voie sa filmezi in scoala.

| NoRestForTheWicked a răspuns:

Fu**-i un șut in pi**ă de sa-i fluture urechile ca la elefant! big grin
Dupa ce i-ai aplicat lovitura, cere-ti frumos iertare si spune-i ca a doua oara n-o sa mai fi atat de politicoasa si atenta! big grin
Bafta!

| cucarachaalien a răspuns:

Spune-i ca ea ii mai proasta ca tine. Nu trebuie sa-ti fie frica de specimenele astea. Probabil e nesatisfacuta acasa, in pat, de domn director.

| Roxana121 a răspuns:

Este foarte urit ce face profa ta, ar trebuie sa fie eliminata din scoala chiar daca este sotia directorului, asta nu inseamna ca are dreptu sa te injure, sau sati vb urit, ce contine de lectia ei, de ex ca nu inveti sau nustii sa citesti, e normal sati reproseze asta, dar ca esti prosta sh ca dc te-ai vopsit roscata, sh ca vrei maritata, asta chiar nu e treaba ei, ea trebuie sati vada de orele ei sh atit, nu trebuie sa o intereseze ce culoare ai la par, poti avea sh albastrubig grin parerea mea este ca ea sa luat de tine pentru ca tea vazut mai tacuta, mai sensibila, sh ce a zis: hai ca se poate sa fac misto de ea. Desigur mama ta trebuie sa vina la scoala ba chiar impreuna cu tatal tau sh sa vb cu ea, sa o previna ca daca iti mai vb asa urit sh te injura, o va incurca rau de tot.big grin nu trebuie sa-ti fie teama de ea ca nu-i cea mai smechera femei de pe globbig grin nu-i trage atentia sh evito cit mai des posibil, iar daca incepe iar sa te injure ar fi bine sa pui telefonul in miscarebig grin pentru a avea dovezi impotriva ei. Sh te asigur ca va fi pedepsita pentru asta.Fiindca proferosi nu ai nici un drept sa vb asa cu elevii. Funditabig grin

| doc69 a răspuns:

Inregistreaz-o si arata inregistrarea mamei tale si sa actioneze ea potrivit regulamentelor si legii

| byg a răspuns:

Cal mai bine e sa iei un telefon cu camera si in ora cand aveti franceza sa il dai la un coleg din spatele dau cu vreo daua banci care sa filmeze cand te face cum ai zis tu apoi cand ai strans vreo trei patru filme i le arati mamei in nici un caz directorului(app te duci si la director si ii spui ca doamna de franceza se ia de tine si cu camera video in buzunarul de la buza sau pe maneca filmezi conversatia ) sau ei saualt cuiva care poate sa spuna si te duc la inspectorat unde le arati filmele(cu maam ta logic) poate o sa faci si asta daca zici ca esti ambitioasa succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filmeaz'o sau inregistreaz'o si mergi la inspectorat.

| RΔϟVAη a răspuns:

Pe mina ma doare inima cand ma uit in orar si am biologie si chimie. straight face

| CrazyYoyo explică:

Mai strang raspunsuri si dupa dau funda kiss

| DrPlesa a răspuns:

Exact ca si tine si Finicola am patit si eu.Ce-am facut este destul de simplu.Am inregistrat-o pe profa, am spus parintilor, dupa care s-au luat masuri si profesoara a "zburat"din scoala.Fa si tu ca mine.Numai bine si nu te lasa infranta, nimic din ce face sau zice sa nu lasi sa te afecteze.Mai degraba ar trebui sa te ambitioneze.Gandeste la modul ce nu te ucide te face mai tare si preia conducera clasei impotriva profesoarei.Fac pariu ca profa ta este o femeie in etate(varsta) cu o gandire ramasa de la comunisti.

P.S. Puterea consta in unitatea unui colectiv care se ridica unit impotriva problemelor pana nu e prea tarziu si ajunge dezbinat.