| MulteeIntrebarii a întrebat:

Buna! Recent un coleg m-a invitat in oras, mie nu imi place de el in mod special, dar pare un baiat bun si serios si ma gandeam sa dau o sansa. Credeti ca ar fi trebuit sa refuz direct sau e ok ca incerc?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca nu e atractie fizica degeaba te vezi cu el

| MulteeIntrebarii explică (pentru RAY):

Nu prea e, eu sunt mai sportiva, mai atletica si el e mai. nu stiu cum sa zic, sta cocosat, sta aplecat in banci ca la clasele primare, nu ma atrage. Dar pe de alta parte ma gandesc ca tipii astia mai atletici nu m-ar avea doar pe mine in limba dupa ei si probabil nu m-ar vrea, ca nu sunt nici eu cine stie ce. deci e ok sa ma rezum la cel care arata interes fata de mine, chiar daca nu am nimic in stomac cu el?

| RAY a răspuns (pentru MulteeIntrebarii):

Ce rost sa stai cu un baiat fara de care nu simti nimic? Nu esti obligata sa stai cu cineva doar asa ca sa fii cu cineva, esti fata, voi ne alegeti

| MulteeIntrebarii explică (pentru RAY):

Ma gandeam ca poate are o personalitate ok si pana la urma m-as simti bine. Pare sincer si ma gandesc ca asta nu prea se mai gaseste. Noi alegem, da, dar oferta de oameni ok nu e enorma. Plus ca tin cont si de faptul ca nici eu nu-s chiar 10. Nu stiu, habar n-am daca e bine cum procedez laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Să știi că multe relații serioase au început așa.
E ok să încerci, dar spune-i și lui că nu prea ai starea potrivită pentru a începe o relație, ca să nu te trezești cu propuneri avansate și gesturi de apropiere spontană.

| Wr3nch a răspuns:

E ok sa incerci, dar daca nu te convinge fi sincera cu el dupa. Nu ii da sperante degeaba.

| Hammurabi a răspuns:

Păi ce finalitate vezi tu la chestia asta?
Dacă chiar e băiat bun și serios, te vezi într-o relație cu el? Chiar dacă nu-ți place?
Sau care e logica?

| MulteeIntrebarii explică (pentru Hammurabi):

Logica e ca nu am iesit niciodata cu nimeni, as vrea si eu sa incep sa socializez, dar e ciudat rau pentru ca baietii imediat interpreteaza ca daca accepti sa iesi cu ei, gata, trebuie sa fie ceva intre voi. Nu am pic de experienta, tot ce am facut vreodata a fost sa vorbesc online, pe net cu tipi care la urma urmei se dovedeau perversi sau ciudati. Incerc un safe bet, dar nu as vrea nici ca dupa sa il las cu ideea ca daca esti baiat bun si serios si respectuos nu-ti merg ploile

| anonim_4396 a răspuns (pentru MulteeIntrebarii):

"Logica e ca nu am iesit niciodata cu nimeni, as vrea si eu sa incep sa socializez"
Atunci socializeaza cu altcineva si nu-l fa sa isi piarda timpul.

| wildthing a răspuns:

De ce ai nevoie de aprobarea altora? Ar trebui sa faci ce simti. Tu vei iesi cu el, tu te vei pupa cu el, tu vei desfasura diverse alte activitati cu el...nu cei care iti raspund aici. Ma gandesc ca ar trebui sa faci ce-ti dicteaza tie instinctul/inima/mintea.

| MulteeIntrebarii explică (pentru wildthing):

Pentru ca eu nu am experienta si nu stiu care sunt regulilee "nescrise", poate trebuia sa refuz categoric daca nu stiu ce vreau sa fac sau poate e vreo chestie sstandard care se face si de care eu nu stiu. Chiar nu am mai iesit cu baieti pana acum si nu as vrea sa calc stramb, mai ales ca e vorba de cineva chiar ok

| wildthing a răspuns (pentru MulteeIntrebarii):

Ce reguli "nescrise"? O spui de parca e vorba de un ritual pe care toata lumea trebuie sa-l urmeze atunci cand se implica intr-o relatie.
Regulile le scrii tu, faci doar ceea ce simti si ceea ce-ti place tie, nu ce-ti spune societatea ca ar trebui sa faci.

| MulteeIntrebarii explică (pentru wildthing):

Pai sunt anumite chestii standard, zici x lucru și el înțelege.
Oricum fix asta fac, ceea ce simt, și am simțit nevoia de un sfat, geez.

| maximgay98 a răspuns:

Daca este gras dai refuz

| Biancajulan8888888 a răspuns:

Bună! Poți incerca și dacă într-adevăr nu simți nicio conexiune cu el ii poți explica de la început sa nu se aștepte la mai mult din partea ta.