| anonim_4396 a întrebat:

Buna, retetele de pe Youtube credeti ca sunt bune? Mama mi-a spus ca uneori nu e bine sa ma iau dupa anumite retete pentru ca imi poate ieși un esec. Maine vreau sa incerc pizza la tigaie si clatite americane, ce parere aveti? Mi se par niste retete extrem de simple si arata delicios, eu am mai facut clatite singura doar ca unchiul meu a facut aluatul, de restul eu m-am ocupat (am pus aluatul pe tigaie, am intors clatita, am scos-o) intelegeti voi happy si nu mi s-a parut greu, ba chiar distractiv (stiu ca nu e de joaca cu aragazul si focul)
In ultimul timp simt nevoia de a gati si cand vad o reteta care arata bine mi se face pofta dar avand in vedere ca eu niciodata nu am gatit ceva mai special in afara preparatele astea simple cum ar fi cartofii prajiti, ompleta etc nu stiu ce sa zic.

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Sunt si retete ok si retete proaste pentru yt.

Ca sa le deosebesti trebui sa fii atenta la cum iti dau reteta pentru ca sunt 2 parti importante.

1. Trebuie sa iti dea toate ingredientele impreuna cu cantitatile, daca doar iti arata ingredientele fara cantitati nu o sa iti iasa.

2. trebuie sa iti arate ordinea operatiilor cu timpi pentru fiecare pas. Daca iti spune doar sa le frigi dar nu iti zice cat timp o sa o dai de gard fara experienta in gatit.

Canalul asta e foarte bun, ai clipul cu prepararea iar in descrierea clipului ai trimitere catre reta cu cantitai si ce o mai fi. Daca nu intelegi engleza poti sa folosesti translate.

https://www.youtube.com/user/foodwishes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt bune! Dar trebuie sa fii atenta la cine le gătește.Mama mereu făcea retete dupa:https://www.youtube.com/user/JamilaCuisine
Este o bucătăreasă excepțională! Au ieșit niste prăjituri dupa reteta dumneaei de 10stele!

| Dandinelle a răspuns:

Sunt unele canale misto.
Am vazut cateva video-uri cu tipe care incercau retele alea scurte, pe care le gasesti pe tot netul de la yummy si tasty si tot asa. Alea nu le ieseau. Astea sunt genul de video-uri care sunt numai pentru vizualizari, arata idei intersante dar care nu merg, dar daca urmaresti niste pagini ca lumea, si urmaresti reteta cum trebuie iti iese bine.
Recomand si eu JamilaCuisine

| Munteanu90 a răspuns:

Oho! Pe Youtube sunt canale culinare din ce in ce mai bune. Sunt multe canale romanesti de calitate, conteaza sa iti placa stilul in care explica. Mama si matusa mea fac dupa retetele lui Adygio. Clatite si prajituri de nota 20! https://adygio.com/

| edy5556 a răspuns:

Si eu am incercat sa gatesc cu retete de pe Youtube dar majoritatea au iesit un mare esesc daca stau sa ma gandesc doar cateva au iesit acceptabile
cred ca cel mai bine iei retele de pe site-uri gen petichef si altele mai sigure
poti incerca retete din carti daca nu ai pe acasa dai rapid o comanda pe net sau te duci direct la magazin.
eu unul am o carte de retete destul de veche care a prins cateva generatii si prima data acolo ma consult dupa aceea dau un search pe google
sper ca ti am fost de ajutor