| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara all! ce intrebare am: eu locuiesc impreuna cu iubitul meu,sau mai bine zis el sta la mine acasa,stam si cu parintii mei,in sept ii expira buletinul,trebuiesa mearga sa si-l schimbe,el nu este din Bucuresti(de unde sunt eu si unde locuim)dar daca vrea sa se treaca p adresa unde stam acum, care ar fi procedura? stie cineva? ce stiu este k trebuiesa mearga cineva din fam mea sa il treaca in spatiu.dar dupa? trebuie sa mearga si l el in judet, la politie sa faca acte sau cum? v-as fii recunoscatoare daca mi-ati raspunde! si msai stiu ca trebuie sa pltesti l directia taxe si impozite o suma infima? unde ar plati el? l mine sau la el?
multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| felixbbimage a răspuns:

Trebuie sa mearga la SEIP-ul in competenta caruia ai tu domiciliul si sa ceara lamuriri.Cel mai simplu lucru de facut este sa-l intrebe pe un politist, de la sectia cea mai apropiata de tine, ce trebuie sa faca, doar de aceea sunt platiti happy.

1 răspuns:
neluL
| neluL a răspuns:

Si pentru mutatie si pentru expirare CI iti trebuie ->

Solicitantul a cărui CI a expirat se va prezenta la SPCLEIP de care aparţine localitatea de domiciliu(in cazul tau Bucuresti) cu următoarele documente:

- chitanţă de 7 lei de la Primăria localităţii unde se află sediul SPCLEIP;

- timbru fiscal de 1 leu.

- certificat de naştere solicitant (original+fotocopie);

- după caz, certificat de căsătorie sau hotărâre de divorţ rămasă definitivă şi irevocabilă a solicitantului (original+fotocopie)

- actul de spaţiu3 prin se care face dovada domiciliului (original+fotcopie);.

- declaraţia de consimţământ a titularului locuinţei (se dă pe verso la cererea tip);

- certificatele de naştere ale copiilor în vârstă mai mică de 14 ani (care nu posedă carte de identitate) (original+fotocopie)->>>daca ai!

- solicitantul va preda CI vechi în stare intactă

- fotocopie dupa CI şi/sau CA, după caz.

Bafta!