| Mihai1122211 a întrebat:

Buna ziua, ambientul arata cu 2-3 grade mai mult decat temperatura actuala din camera. Am un termostat COMPUTHERM montat la o centrala Ariston. Am incercat sa schimb si bateriile si dupa schimbare arata cu 5-6 grade mai mult... asa ca le-am pus pe cele vechi inapoi... e defect sau fac eu ceva gresit?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Lasa-l in pace o vreme, arata mai mult pentru ca l-ai tinut in mana pana ai schimbat bateriile.

| darrio2007 a răspuns:

Ori este defect ori firele din spatele lui sunt montate gresit. A functionat pana acum? Am acelasi termostat.

| relian a răspuns:

Cred ca masori tu altundeva. Deci ce arata termostatu ala, tu trebuie sa masori tot in locu ala cu un termometru temp de acolo.

Daca masori in alta camera, normal ca temperaturile is diferite.

Nu te mai pune sa masori temperasturile si sa compari, lasa termostatu ala, iate dupa ala, daca tu simti ca e frig, da mai sus nitel pana cand te simti confortabil si atunci stii ca asa e bun.

Asa ce faci, te iei dupa termometre sau dupa cum te simti tu?

Termomentrele arata precis sau mai putin precis temperatura, termostatele arata temperatura mai precis sau mai putin precis fctie de cit costa, deci nu le mai amesteca, mergi dupa termostat ca pana la urma ala face centrala sa plece si sa se opreasca.

Tu cand s-a oprit centrala vezi cum te simti in camera, daca esti ok, lasi asa, daca crezi ca e cam frig, mai ridici in sus nitel si aia e tot.

Cind schimbi bateriile cauta sa pui noi, sigilate, uneori si daca is noi, bateriile pot fi deja trecute, cine stie cit lea tinut aia in depozite, ori in ce conditii le-au tinut si ele se pot descarca.

Daca ai facut cum spui si arata alte valori, sigur acele baterii nu-s bune, chair daca is noi.

| IarsiIar a răspuns:

1. De unde stii care este tempertura in camera?
2. Termostatul este in camera sau in alt loc mai calduros? Bucataria, de exemplu.