| anonim_4396 a întrebat:

Apelez la toti cei care stiu ce e aia durere. Este vorba de un baiat ce consuma alcool in exces. Vreau mesaje serioase cum sa il ajut(pinete in locul lui)

15 răspunsuri:
| Una222 a răspuns:

E urgent

| Emma30555 a răspuns:

Ajutorul vine de la el însuși. Cei dragi pot fi alături de el, iubindu l, încercând sa l motiveze. Poate renunța sau nu, e alegerea lui, depinde și cât de negativ ii afectează viata, sunt și" bețivi" care se duc în fiecare zi la munca, se abțin în anumite situații. Trebuie sa aibă un motiv care sa l facă sa renunțe, dar motivul sa l aibă el nu sa i l impui tu, chestia asta vine de la el, la fel cum tu faci anumite alegeri bune sau rele și el face

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu poți singură. Doar o echipă de profesioniști de la un Centru de dezalcoolizare poate face asta. Și nici specialiștii nu reușesc întotdeauna. Alcoolismul e (ca) o boală care, de cele mai multe ori, recidivează.
http://www.clinicaoananicolau.ro/dependenta-de-alcool/

| Una222 a răspuns (pentru Emma30555):

Munceste nu e agresiv la bautura. Doar ca fie are ban facut direct la bautura

| Una222 a răspuns (pentru floresdemayo):

Problema e ca nu e in Tara. Iar in strainatate nu e Asa usor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă mă pun exact în locul lui. ajung să consum și eu alcool în exces și chiar nu îl pot ajuta.
Durerea este a ta. și o înțeleg. deci mă pun și în locul dtale, ca să te ajut să îl ajuți.
Acum suntem trei pe care ne doare.
Pe el îl doare ceva sufletește, de aceea bea ( posibil).
Pe dta te doare, căci ai dori să îl ajuți, dar nu știi cum, și astfel, te șimți neputincios, ceea ce te face să te doară în plus.
Iar pe mine mă doare că nu pot să îl ajut nici pe el și nici pe tine.
Ce vrem eu și dta. Să intrăm, să intervenim în viața lui, să îl determinăm să nu mai bea. Dacă îi spunem să nu o facă, că nu el bine, adică să apelăm la rațiune, la logică, este insuficient.
De ce? Ceea ce trăiește și suferă el este mai tare ca rațiunea.
Și atunci ce este de făcut? Și eu și dta, rămânem cu durerea. Iar lui nu-i pasă, căci alcoolul anesteziază, nu-l mai doare nimic, îl va durea cândva, când vor apare bolile. Atunci, dacă eu nu pot face nimic, și dta nu poți face nimic, ce este de făcut.
Există un colectiv care îl poate ajuta, dacă el este de acord cu asta. Se numește Alcoolicii Aninimi. Poți să îl îndrumi acolo, dacă el vrea. Dacă nu vrea, e pierdut.

| Emma30555 a răspuns (pentru Una222):

Poți încerca să ieși cu el în baruletul respectiv și sa l convingi sa plecați mai repede acasă. Probabil simte nevoia sa bea fiindcă ori s-a obisnuit asa, ori asa a văzut în familie, ori anturajul, ori are supărări ascunse, ori ii place pur și simplu viata lui asa cum este. Nu prea ai ce sa faci decât sa încerci sa l ajuți apoi dacă simți ca îți trage viata în jos sa continui fără el, eventual rămâneți doar prieteni și fiecare își vede de drumul lui. Depinde ce vrea el de la viata iar tu sa tragi linie la un moment dat

| Una222 a răspuns (pentru Emma30555):

E ruda cu mine. Tu ai hang out?

| Celcestietot a răspuns:

Roagă-te pentru el și nu va mai avea nimic, serios!

| Ely1234567 a răspuns:

Nu pot sa îți mai răspund acum îți dau eu mesaj mai târziu. Mi-au limitat mesajele

| Una222 a răspuns (pentru Ely1234567):

Ok. Astept. In cat timp iti da voie?

| Ely1234567 a răspuns (pentru Una222):

Pe la ora 4 :30

| Marius22222222222 a răspuns (pentru Ely1234567):

Ok. Ms?

| Ely1234567 a răspuns (pentru Ely1234567):

Nu mai am nici felicitări. Da este destul de grav

| Ely1234567 a răspuns (pentru Marius22222222222):

Marius nu mai am nici felicitări