| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Cetățeanul român domiciliat în străinătate (neavând buletin de identitate românesc ci doar pașaport) poate munci legal în Romania?

6 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Bună!

În primul rând, dacă nu are buletin românesc atunci nu e cetățean român. Totuși, dacă demonstrează că are rădăcini românești, atunci primește cetățenia foarte ușor.

Apoi depinde de ce naționalitate are:

Pentru cetățenia europeană (deci una dintre țările UE), se poate să domicilieze și să lucreze aici fără permis de muncă pe baza unui permis de rezidență care e obținut odată ce lucrează în România cu cadru legal.

Pentru cetățenii care nu au naționalitate europeană (din UE), ei trebuie să aplice pentru un permis de rezidență la ambasada României înainte să facă cerere pentru un permis de muncă. Permisele de muncă se oferă cu ajutorul firmei la care lucrezi, firma fiind nevoită să dovedească că tu ești calificat pentru postul pentru care ai fost angajat.

Sursa: https://www.justlanded.com/......in-Romania

| Raul9004 a răspuns (pentru Raul9004):

Totuși, spuneai că nu are card de identitate, dar are pașaport...sigur nu te refereai la viză?

Dacă are oricare din ele înseamnă că e cetățean român, dar nu prea poți să-ți faci pașaport românesc fără carte de identitate.

| Decebal a răspuns (pentru Raul9004):

îmi pare rău dar tu nu ai înțeles întrebarea...eu mă refer la basarabeni care deși nu sunt născuți pe teritoriul actual al României au redobândit (moștenit) cetățenia română. Prin urmare sunt și ei cetățeni români, având doar pașaport românesc - care e dovada de necontestat a cetățeniei române...

| Raul9004 a răspuns (pentru Decebal):

Ah, ei sunt un caz particular. Da, în cazul acesta pot munci și locui aici fără nicio problemă.

| Dismally a răspuns (pentru Decebal):

Da, pot lucra in Romania legal, fara probleme.

| mihai69 a răspuns:

Desigur.