| DAS a întrebat:

Buna seara.De ceva vreme sunt deprimat si ma simt fara vlaga, nu ma motiveaza nimic. Orice sarcina mi se pare colosala si nu am incredere in mine ca as putea realiza ceva.Peste cateva luni v-oi pleca in Austria la munca si gandul asta ma bucura dar in acelasi timp ma deprima si imi e frica ca nu ma descurc.Stiu germana si engleza, ma orientez bine in spatiu dar nu am incredere in mine deloc. Voi cum reusiti sa va motivati? Multumesc.

4 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Nu-i de mirare ca te simti deprimat intr-o atmosfera atat de paranoica precum cea de la noi, in ultima vreme; pe toate canalele nu ti se spune decat cat de rau este, cat de greu se traieste, cat de multe dari si alte angarale apasa pe umerii nostri si cate vor mai apasa inca.Parca toata lumea care apare pe vreun ecran tv, prin vreo gazeta sau la radio nu mai vede nicio raza de lumina; sa incat, inteleg deprimarea si descurajarea ta.Nu cred ca e nimic legat de persoana ta in mod special. Daca ai reusuit sa inveti doua limbi, destul de dificile, zic eu, daca te orientezi bine in spatiu, sunt sigura ca te vei descurca foarte bine in Austria.Totul e sa ai incredere in tine insuti si sa fii corect si competent in ceea ce vei face.Numai bine.

| Hombre a răspuns:

Du-te in Austria fara grije, acolo vei scapa de stresul acesta de aici, o noua lume si vei acumula noi repere de viata, lupta pentru tine si elimina dusmanul asta periculos pentru om, neincrederea in sine altfel vei fi propia-ti victima. Esti deja victima la fel ca ceilalti romani care zilnic prin mas-media isi ia portia de neincredere acordata de situatia data prin care trecem si asta a ingenunchiat poporul roman neincrederea in sine. Tine minte, cel mai mult in viata mea ( si am destui ani sa vorbesc de experiente de viata) am pierdut atunci cand ma domina neincredera in mine, deci incarca bateriile, la drum inainte, intra in competitie cu dominanta de acum neincrederea si spuneti asa, vreau sa vad pana la sfarsitul vieti de ce sunt capabil, fii un invingator nu un invins din faşa, succes.

| Fifylici a răspuns:

Salut!
Fiecare din noi cred ca trece printr-o astfel de perioada, dar asta nu inseamna ca ar trebui sa ne simtim doborati, nu conteaza decateori cazi ci decateori inveti sa te ridici.Eu una de exemplu, am avut si am momente cand sunt depresiva, pesimista si parca zac intr-un nor de ceata.Lucrurile si persoanele care m-au motivat au fost colegii, parintii, prietena mea cea mai buna care ma ajuta sa imi revin, lucrurile care ma faceau fericita si planul de viitor pe care il am pentru mine.
Nu te cunosc, dar vreau sa cred ca esti un tip suficient de puternic incat sa crezi ca ai suficiente motive pentru a lupta, trebuie doar sa vrei si vei reusi.
Mult succes!

| summer12 a răspuns:

Sper ca te-ai descurcat in cele din urma si ai scapat de griji. Din pacate eu acum simt acelasi lucru ca si tine sad Sunt deprimata si n-am cu cine sa ies din casa, nu cunosc orasul, e super naspa treaba.
Succes