| Deea261007 a întrebat:

Buna seara! Nu știu dacă voi ați auzit din bătrâni povestioara aia cu ciclu, sânge menstrual turnat in băutura bărbatului ( categoria vraji și farmece ) nu vreau sa detaliez mai multe, toată Copilăria mea am auzit despre asta, așa îndrumau bunicile mamele noastre sa își țină bărbații acasă! Acum fratele meu are o relație foarte dubioasa și bunica spune ca sigur iubita lui i-a făcut genul asta de farmece! Eu nu știu ce sa cred! Exista așa ceva? Știți și voi cazuri? Cică de la câteva picături de menstruație in cafea un bărbat devine obsedat de acea femeie. Fratele meu este de nerecunoscut și chiar nu am nici o explicație logica Pt faptul ca și-a făcut o iubita cu 2 clase, 6 copii, de etnie Roma care nu știe sa citească, are 100 de kg și îl tratează și foarte urat! Deci ce știți despre farmecele cu Ciclu? Mulțumesc

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Suntem totusi in 2023. Cred ca putem lasa in urma aberatiile anilor 1800-1900

| Deea261007 explică (pentru dullcat):

Ce virus e asta?

| dullcat a răspuns (pentru Deea261007):

Nu e virus.laughing E raspunsul meu la aberatiile scarboase pe care le-ai scris.

| Hyperion7 a răspuns:

Eu unul cred că oamenii când nu au explicație, improvizează una.
Asta cu vrăjile este discutabil, unii zic că există, alții că nu, însă eu sunt destul de sceptic.
Unii oameni mai au și un orgoliu prostesc și cam asta ii strică.
Adică cunosc un caz în care tot așa, un bărbat muncitor și-a luat o asemenea femeie cum ai descris tu.Fix așa și ea se comporta cu el și se cam bat uneori(fiind și mari consumatori de alcool) și chestia e că din cauza ei,el își urăște mama,iar mama lui pune pe seama faptului că ea îi face farmece.
Însă eu am cunoscut persoana respectiva și îți spun sincer că nu e vorba de vrăji.El e foarte orgolios și când nu îi convine ceva,devine foarte violent și vulgar in vorbire.
Pur și simplu se încăpățânează pentru simplul fapt că "cine l-ar mai lua".
Iar asta tine si de mentalitate.
Plus că na, când ești și orgolios și faci contra părinților tăi pentru a le demonstra că nu e așa cum zic, deja e clar, haos.
Așa că el o tine pe a lui și zice că e familist, însă nu vede că este distrus pe zi ce trece.Asa e și în cazul fratelui tău.
Sau mă rog, cam așa se întâmplă de obicei.
Cât despre bătrâni...ei delireazăhappy

| Deea261007 explică (pentru Hyperion7):

Orice părere este buna?

| mastadont a răspuns:

Niște vrăjeli ieftine fără nici un fundament logic și științific, nu mai crede în toate tâmpeniile din bătrâni. În plus e și extrem de scârbos așa ceva,.

| Deea261007 explică (pentru mastadont):

Scârbos stiu ca este laughing dar sunt foarte multe teorii pe acest subiect!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sunt de fapt doar... farmece personale, fara să aplice și altele de genul. Exista femei dominante, manipulatoare care știu să profite de slăbiciunea bărbaților.
Sunt versate, au școala vieții, le citesc punctele slabe apoi profita de ele.

| Deea261007 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc Pt răspuns!

| AleAlesia4q96 a răspuns:

Bună! Știu că din bătrâni sunt multe zvonuri despre farmece, nu știu dacă sunt adevărate, am auzit multe astfel de povești dar nu știu dacă sunt reale sau simple legende. Eu cred doar ca fratele tău s-a îndrăgostit foarte tare, din păcate de multe ori ne putem îndrăgosti de persoane total nepotrivite; dar fiind orbiți de sentimente nu mai putem gândi la rece și nu mai putem conștientiza situația. Eu te sfătuiesc sa încerci sa discuți deschis cu el, sa îl întrebi dacă e fericit și mulțumit în aceasta relație, sa îi pui mai multe întrebări pentru a observa cum vede el lucrurile. Știu și te înțeleg ca ti-ai fi dorit ceva mult mai bun pentru el și ești dezamăgită de alegerea pe care a facut-o. Eu zic totuși sa nu credem în farmece sau blesteme, eu cred pur și simplu ca e vorba de faptul ca ceva l-a atras la ea, este orbit acum și probabil va mai dura o perioada pana va vedea lucrurile asa cum sunt cu adevărat. Încearcă sa ai răbdare cu el, sa discutați, sa nu îl acuzi pentru alegerea făcută, tu doar sa îl sfătuiești, lăsându-l pe el sa ia singur o decizie! Sper ca te-am putut ajuta! Numai bine!