| Myforyou a întrebat:

happy Profesoara noastre de lb romana s-a imbolnavit, este internata la spital si acum facem romana cu doamna de fanceza. in fine noi nu intelegem nimic de la ea oricum nu stie sa explice dar am o nelamurire la fel si colegii mei Roberta este cuminte acel cuminte ce este adverb sau adjectiv este cuminte? Noi zicem ca este averb iar ea spune ca e adj Funda :*

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Buna.
Dansa are dreptate pentru ca cuminte este o trasatura a Robertei adica a unui substantiv si nu a unui verb.
Pa, pa.

1 răspuns:
| AnaMariaiovu a răspuns:

Cuminte este adjectiv