| AndreiMihnea332 a întrebat:

Buna seara TPU! Am o intrebare. In caz de cutremur, blocul meu pana la cate grade pe richter poate rezista? A fost construit in 1985 sau 1986 cica, nu are fisuri / crapaturi (foarte putine si mici pe scara blocului) si are 4 etaje. Sunt din Galati, o zona apropiata Vrancei

3 răspunsuri:
| Uvox a răspuns:

Este greu sa-ti răspundă cineva pe TPU la asa ceva.
Sunt foarte multe variabile, începând cu calitatea betonului folosit, a muncitorilor, proiectul in sine, compozitia solului, orientarea, cum a fost întreținut imobilul, modificări în structura si altele.
Pot sa iti spun atat, după 1977 normativele in construcții privind rezistența la cutremure s-au modificat. In bine.

| Rotazi a răspuns:

Depinde de... multe. Dar in Galati poti fi pe faleza unde vad (la stiri) ca blocurile se prabusesc si fara cutremur, sau poti fi intr-o zona solida indiferent de gradul cutremurului.