| SansyBoy a întrebat:

Blocul meu va rezista la un cutremur mai mare de 7? Are 4 etaje este construit in 85' sau 86' și nu îmi place că am in apartament vreo 3 pereți subtiri ( 10 cm) iar restul groși. Are cadre de beton si multe grinzi.

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Rezista sigur. In primul rand e mic (4 etaje), in al doilea rand e construit in perioada 1980-1990 despre care expertii spun ca s-a construit cel mai solid, din punct de vedere seismic. Cutremurul din 1990 a avut 6.9 si nu a produs pagube mari https://ro.wikipedia.org/wiki/Cutremurele_din_1990_(Rom%C3%A2nia)

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti, doar expertii ar putea spune, cu oarecare precizie.
In orice caz importanta este structura de rezistenta, daca aceasta este in regula blocul poate rezista.

| SansyBoy explică (pentru Ioandelasal):

Structura blocului nu a fost afectată. Și a rezistat la cel din 1990 de 7.1 grade Richter

| Ioandelasal a răspuns (pentru SansyBoy):

Daca asa au spus expertii poate fi in regula si sa reziste.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu rezistă vechiturile astea, este reabilitat? Ca altfel nici o șansă.

| SansyBoy explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai a rezistat la ăla din 1990 care a avut 7.1