| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara TPU! Am o întrebare legată de învățătură și BAC. Am o prietenă foarte bună care a picat examenul anul acesta, pur și simplu nu știe matematică... am sfătuit-o să nu renunțe și chiar dacă e la un nivel foarte mic cu matematica, să încerce să învețe pentru anul viitor în toamnă, de ce nu. A spus că nu are rost pentru că, chiar nu știe. Nu crede că poate reuși până în vară/toamnă să învețe atât. Apropo, știți vreo variantă de carte care ar putea fi cea mai eficientă în acest caz?

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

1. Se poate angaja si sa isi ia ceva ore de pregatire. Va putea recupera daca face pregatire, mai ales ca da examen doar la mate, nu si la celelalte materii. Generatiile dinaintea mea si cateva generatii dupa mine dadeau bacul in intregime, fiind nevoiti sa invete inca o data toate materiile. Prietena ta dand doar la mate are mari sanse sa recupereze materia cu ceva munca si interes din partea ei
2. daca nu are bani de pregatire ai putea face un gest practic pentru ea, nu doar sfatuind-o sa nu renunte, ci ajutand-o sa recupereze macar o parte din materie, atat cat te pricepi si tu.
Sa nu renunte, ca s-ar putea sa aiba o surpriza frumoasa la anul daca munceste si, cine stie, poate merge si mai departe.
Ideea principala este ca nu toate persoanele pot prinde matematica, iar astfel de persoane chiar au nevoie de ceva ajutor, de cineva care sa le exlice si sa le ajute sa inteleaga intr-o oarecare masura cum se lucreaza la matematica. Daca incearca sa invete singura, nu stiu cate sanse are sa recupereze materia pierduta, dar daca lucreaza cu cineva, rezultatele pot fi foarte bune.
Succes prietenei tale si spune-i ca de renuntat se poate renunta foarte usor in viata, de luptat se lupta greu, dar cine lupta are si mai multe satisfactii decat cine renunta usor

| ohkay a răspuns (pentru AliGab):

Probabil că nu m-am exprimat eu bine, dar și acum e la fel. Se dau din nou la trei materii.

| AliGab a răspuns (pentru ohkay):

Serios? Asta nu stiam ca s-a schimbat din nou. Intr-un timp se introdusese posibilitatea de a da bac-ul decat la materia la care picai. Si oricum...da la 3 materii, nu la 5, cum era inainte. Succes

| bursuc001 a răspuns (pentru ohkay):

Bună!

NU "se dau din nou la trei materii"!

Se poate solicita RECUNOAŞTEREA notelor ( de peste 5 ) din sesiunea anterioară!
Vezi detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......cat-si-la/

Toate cele bune!

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Manualele scolare plus notitele din clasa sunt suficiente pentru cineva care chiar doreste sa invete. Nu am inteles de ce ai sfatuit-o pentru la anul, nu in vara, ci in toamna!