| Andreea_Deea_1999_quMo a întrebat:

Bună-seara TpU, am o întrebare pentru voi. Cand șoptești îți vibrează corzile vocale sau le folosești? Mai de mult am auzit că e adevărată teoria asta.

Răspuns Câştigător
| SharpEagle a răspuns:

Eu n-am auzit de situatii in care sa nu se poata articula chiar nimic. Ce zici tu e un caz avansat de paralizie, in care sunt afectati mai multi nervi, care controleaza mai multi muschi, nu doar cei ai laringelui sau faringelui. Soptitul chiar n-are legatura cu corzile vocale, de vreme ce ele vibreaza doar daca muschiul de acolo le apropie una de alta, miscorand orificiul pe unde iese aerul si astfel se ridica presiunea cu care iese, deci apare si vibratia. La soptit ele nu sunt apropiate, n-au de ce sa vibreze semnificativ. Or fi miscate de aer, dar nu scot sunete.
https://www.medlife.ro/......-tratament

6 răspunsuri:
| SharpEagle a răspuns:

Nu vibreaza. Iar daca o fac, urmare a fluxului de aer, nu influenteaza inflexiunile vocale, adica nu dau sunet (aka ton).

| Andreea_Deea_1999_quMo explică (pentru SharpEagle):

Mersi.

| SharpEagle a răspuns (pentru Andreea_Deea_1999_quMo):

Pai, cum adica? E fara premii? rolling on the floor

| Hammurabi a răspuns (pentru SharpEagle):

Dacă expiri aerul și miști buzele exact ca și când ai spune un cuvânt, crezi că iese ceva inteligibil? laughing
Eu cred că orice sunet inteligibil, șoaptâ sau puternic se produce prin vibrația corzilor vocale.
(bolile cu deteriorare completă a corzilor vocale duc la imposibilitatea de a mai articula ceva inteligibil)

| SharpEagle a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu-i chiar asa. Ceva-ul inteligibil se aude urmare a modelarii sunetului scos din trahee (fasaiala) cu ajutorul limbi si laringelui. Asa ies cuvintele inteligibile.
Cand soptesti, corzile vocale sunt in pozitie departata, cartilagiul respectiv de care sunt ele prinse lasa loc aerului sa iasa. Vibratia e aproape nula. Cand vorbesti, cartilagiul se inchide si corzile stau apropiate. In momentul in care expiri aer, acesta le face sa vibreze.
Ca sa intelegi ideea: atunci cand respiri puternic, oftezi samd, scoti niste sunete. Deci, se aude ceva. Doar ca nu articulezi nimic. Si nici corzile vocale nu-ti vibreaza. In momentul in care oftezi dar incerci sa si soptesti (sa modelezi sunetul cu limba, maxilarul, forma buzelor si a laringelui superior), atunci sunetul devine inteligibil, articulat.

| Hammurabi a răspuns (pentru SharpEagle):

Și atunci de ce nu e posibilă vorbirea (sunete articulate) în cazurile de paralizie ale corzilor vocale? Nici tare, nici în șoaptă, nici un fel de sunete articulate.
Adică pot scoate sunete, dar nu pot lega nimic inteligibil.
Nu are legătură tot cu corzile vocale? Altfel, mă gândesc că ar trebui să poată articula ceva în șoaptă măcar.

| SharpEagle a răspuns (pentru Hammurabi):

Eu n-am auzit de situatii in care sa nu se poata articula chiar nimic. Ce zici tu e un caz avansat de paralizie, in care sunt afectati mai multi nervi, care controleaza mai multi muschi, nu doar cei ai laringelui sau faringelui. Soptitul chiar n-are legatura cu corzile vocale, de vreme ce ele vibreaza doar daca muschiul de acolo le apropie una de alta, miscorand orificiul pe unde iese aerul si astfel se ridica presiunea cu care iese, deci apare si vibratia. La soptit ele nu sunt apropiate, n-au de ce sa vibreze semnificativ. Or fi miscate de aer, dar nu scot sunete.
https://www.medlife.ro/......-tratament