| alma200033 a întrebat:

Se poate face la corzile vocale ecografie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| unvecin a răspuns (pentru alina2k18):

Și o să suporte mai ușor examinarea dacă îi bagă prin nas chestia aia, nu pe gură.

@alma, nu te da rapid pentru intervenții chirurgicale chiar dacă doctorul recomandă și asigură că totul va fi OK. Știu caz apropiat care a rămas cu urmări pentru că medicul și-a făcut de lucru aiurea pe acolo. Practic a tăiat și a rămas ceva spațiu liber între corzi, omul trebuie să depună tensiune anormală pe ele când vorbește, iar soluția ar fi tot chirurgical cu o chestie destul de experimentală: să injecteze acolo ceva material care în timp dispare în organism și dacă în timpul de probă dă semne de îmbunătățire, să refacă aceeași procedură dar să injecteze grăsime care să rămână acolo.

O să găsești rar oameni care chiar știu ce fac acolo, de aia documentează-te bine înainte să iei decizii. E o zonă super-sensibilă.