| HelloKittyA a întrebat:

Buna seara TPU! Am si eu o problema, sunt in Italia de putin timp, cam o luna jumate, si vreau sa invat limba mai repede! Cum as putea sa fac asta? Exclus din carti, nu le am cu tocitul..Scuzati categoria, dar este cea mai vizitata! Apreciez fiecare raspuns, cel mai bun cu Fundaa, iar restul vot! :*

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Stiu cum e sa nu stii limba tarii in care te afli si nu-i usor, te simti si mai strain, daca-i posibil asa ceva!
Mi s-a intamplat si mie, cand am calcat in Grecia, stiam un singur cuvant grecesc, dar nu stiam nici ce inseamna.
In trei luni, totusi, puteam sustine o conversatie cu oricine, desi inca eram la stadiul in care intelegeam mai mult decat puteam exprima eu in cuvinte.
Ce am facut? Am ascultat muzica, imi placea si vroiam sa stiu ce inseamna fiecare cuvant, inca ii deplang pe cei din jurul meu, pentru ca intrebam mereu si erau nevoiti sa-mi raspunda!
Si notam TOT!
Pe urma, ma uitam la televizor, la emisiuni care imi placeau si, tot asa, notam ce nu pricepeam si intrebam iar!
Mergeam in super market si citeam toate etichetele, incercand sa inteleg ce vrea sa insemne fiecare cuvintel si tot asa!
La tine va fi chiar mai usor, italiana si romana sunt limbi inrudite, vei putea face usor asocieri, cand nu intelegi, intra pe google translate, regleaza-l la italiana-romana, si gasesti imediat ceea ce vrei sa afli.
Romanii sunt recunoscuti ca buni receptori, se numara printre cei ce invata cel mai repede o limba straina, nu cred sa faci exceptie!
Deci, muzica, televizor, google translate si, incearca sa te afli cat mai des printre italieni, vei invata in timp record!
Spor si multa putere!

10 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Iti dau eu lectii.
vafan culo=buna ziua
figa cazzo=multumesc
astea sunt cele mai importante cuvinte, restul vine de la sine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CoquineNoire):

Auzi la el cei zicerolling on the floor) glumet nu am ce zice laughing

| HelloKittyA explică (pentru anonim_4396):

Si crede ca eu nu stiu!laughing)

| HelloKittyA explică (pentru CoquineNoire):

Vafan culo a te! Mangia mia cazzo! porcellina che sei! Nu ma lua cu din astea ca s-ar putea sa-ti inchid fura aia p r o a s t a!

| anonim_4396 a răspuns (pentru HelloKittyA):

Pai eu cand am calcat in Italia nu stiam italiana deloc laughing, cand am inceput clasa a 8 stiam sa zic sono arrivato 3 settimane fa (am aajuns acum 3 sap ) si asa profi ma lasau in pace, timp de cateva luni nu mau ascutlat doar dadeam test, acasa stateam pana la 1 2 dim si invatam dintr-o carte limba italiana fara profesor, faceam exercitii mai ales cele de la sf cartii acolo unde erau pagini in romana si trebuiau traduse in italiana, si dupa aia ma uitam ce gresem, a2 zi iar si iar, acele texte si exercitii, pana mi-a intrat in cap, dupa 4 luni vb fluent laughing, ce vreau sa zic, daca vrei sa inveti inveti daca freci menta nu inveti nici la anul, ciao

| Sociopat a răspuns:

Fa o vizita prin locuri mai pline cu oameni gen periferie, camp, canale...si inveti acolo cel mai stilat dialect

| HelloKittyA explică (pentru Sociopat):

Shut up! Nu te-a bagat nimeni in seama, daca nu ai un raspuns folositor, poti sa pleci!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si crezi ca te poate ajuta cineva sa inveti limba la Dragoste si sex?

| bibicutza a răspuns:

Incearca sa asculti oameni din jur baga in cap ce zic mai ia-ti in palmi ce sti tu si amesteca si vei sti mai mult sau intra pe google traducere si ce uvant auzi scriel si vei vedea ce inseamna