| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, vreau sa va intreb cum se face Radiografia cu Solutia bariu in stomac, si care sunt procedurele? Vreau sa fac o programare la Servicii Gastroenterologie Bucuresti. "Eu am gastrita" A mai facut careva asta?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Radiografia cu bariu nu prea se mai foloseste, doarece iradiaza destul de mult, este mai neplacuta, mai lenta si mai scumpa ca endoscopia si da foarte putine informatii. Exista cateva afectiuni in care este recomandata, in special cele de motilitate, dar se evita in general daca nu este absolut necesara. faptul ca ai gatsrita arata ca nu este recomandata pentru tine si ca ai nevoie de o endoscopie, care va aduce mult mai multe informatii (practic in gastrita radiografia cu bariu are valoare zero, pe cand endoscopia vede exact tipul si localizarea gastritei, permite testul de Helicobacter si permite biopsii la nevoie), este mai putin neplacuta (dureaza mult mai putin si are un singur moment neplacut, foarte scurt), nu este deloc periculoasa (doza de iradiere de la un tranzit baritat este destul de mare).
Practic, doar daca esti suspect de acalzie sau stenoza pilorica functionala, atunci trebuie sa faci radiografie cu bariu (beneficiile ei sunt mai mari decat riscutile). Trebuie sa bei o substanta de grosimea unei smantani, cu gust neplacut, de creta si apoi sa faci, la anumite intervale, vreo 10 radiografii.

2 răspunsuri:
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Cu o zi inainte maninci mincaruri usoare, fara legume sau fructe (nu stiu ce mai ramane). De la ora 18 nu mai maninci. Dimineata, nu bei, nu maninci nimic si mergi la cabinet.
Medicul iti va da sa bei un praf dizolvat in apa. Nu totodata. Il bei treptat, conform indicatiilor medicului. Iar el va vedea la aparat ce ai si unde.

| Saveluc a răspuns:

Brigaela Buna iti multumesc tare mult pentru multe raspunsuri primite ca de la un specialist. Se pare ca am deaface cu un Doctor si ma bucur de asta. Va multumesc tare mult.