| RazvanMessi10 a întrebat:

Buna Seara / Ziua TPU am inca o intrebare care vrea sa ma ajute si este foarte foarte amabil sa incepem : sunt clasa a 9-a la profilul Mecanic am intrat cu media 6.89 clasele 5-8, 8.97 iar examene ff mici nu intru in detalii si am gresit codul si am intrat la mecanica auto la un liceu tehnic INTREBAREA MEA ESTE: vreau sa ma transfer dupa primul semestru am inteles ca conteaza media din primul semestru este adevarat? si vreau sa ma transfer la stiinte ale naturi real, revenind la intrebare? La mecanic auto a incept sa imi placa dar nu prea tare dar un pic, iar stiinte ale naturi imi place ff mult chimia, bio si fizica ce profil este mai avantajos in viitor adica ce meserie e mai profitabila REPET imi place stiinte ale naturi mai mult dar vreau sa vad care e mai profitabila si ajutatoare in viata

Dau Funda Multumesc TPU

Răspuns Câştigător
| AdeM1111 a răspuns:

Buna.Parerea mea este urmatoare:
Eu sunt tot la stiinte ale naturi.In cazul in care vrei sa continui cu o facultate, care se bazeaza pe una (sau mai multe materii de profil)atunci are rost.Pregatirea e mai mare.
In caz ca nu vrei facultate sau nu in domeniu nu cred ca are rost sa te transferi. Dupa un liceu tehnic ai diploma de meserie, dupa unul teoretic, doar cu cea de bac.Asta e parerea mea...vezi ce ti se potriveste mai bine.Mult succes

1 răspuns:
| Maidanezul a răspuns:

Ai dreptate perfecta mecanicii auto sunt cersetori la marginea drumului, sa nu ii deochi.Niste primitivi nu alta murdari de ulei si de zoaie pe sub masini mergind cu carbuni si abur, Pune mina si te potoleste si nu da mecanicul din mina pe cioroiul de pe cardul naturii.mecanicul va trai ca boierul tu ca primitivii.asta este realitatea. socoteala de acasa cu cea din tirgul de forta de munca nu merg