| Hyung17 a întrebat:

Buna!
Simt ca de o vreme ma indrept spre nimic...
Am terminat liceul, imi caut un loc de munca...
Dar nu asta e ceea ce vreau sa fac!
Am fost diferit mereu de oamenii...
Din aceste motive am suferit mult...
Nu vreau sa fiu un sclav...
Tot ce imi doresc este libertatea...
Chiar nu pot fi liber in aceasta lume?
E atat de gresit aceasta dorinta?
Vreau prea mult?
Nu mai suport!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Stai la tara si cultiva pamantu atunci esti liber sau sclavul terenului de unde supravietuiesti fara sef dupa tine

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Pai ori cauti ori nu cauti.
Daca nu vrei sa lucrezi pentru altii, desfasoara-ti mici afaceri si fa-ti singur banutu.
Pentru asta trebuie sa ai ceva potential si un iq peste limita.
O sa-ti dau un mic exemplu care imi vine in minte acum.
Ca fotograf de exemplu nu esti sclav, faci bani dintr-o pasiune, daca o ai.
Acum depinde si prin ce esti diferit fata de restul si cum definesti tu cuvantul "sclav"
Poate ai o perceptie eronata.

| xByte a răspuns:

Libertatea a disparut de mult. Oamenii au creat o masinarie (sistem) pe care au hranit-o inconstienti in exces, tocmai de asta suntem sclavii nostri acum. Am avut libertatea in trecut, dar am ingradit-o cu pretextul de a face dreptate, dar ceea ce am facut a fost de fapt o dreptate stramba.

| Dan193 a răspuns:

Gasete ceva unde poti lucra singur pentru tine. In vanzari de obicei, daca ai vocatia. Asa nu va trebui sa robesti pentru cineva si banii tai ti-i vei face. La inceput mult mai greu iti va fi, decat daca ti-ai gasi un job simplu, pentru ca-i ceva nou si esti practic pe cont propriu. Sau daca ai vreun hobby pe care-l practici de cativa ani, vezi cum poti stoarce bani si din el. Drept ca trebuie sa fii putin mai dezghetat ca restul, pentru ca nu vei putea face un venit daca vei astepta cineva sa se apropie de tine si sa se intereseze de produsul tau. Trebuie sa fii borderline annoying. Dar asta se invata cu timpul, tu acum principalul e sa te apuci de lucru.

Răspuns utilizator avertizat