| Anonimgirltpu a întrebat:

Buna! Sta cineva la parterul unui bloc? Intreb pentru ca sunt in cautarea unui apartament si imi place foarte mult un cartier rezidential dar mai au apartamente doar la parter. Nu prea imi surade ideea de a sta la parter pentru ca simt ca sunt prea conectata cu lumea de afara, ma simt ca in fundul gol pentru ca am impresia ca toti vad ce am si ce fac in casa. Voi ce parere aveti? Poate am eu idei preconcepute. Pana la urma sunt atatea familii care stau la parter si n-au murit.

4 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Buna! Nu stau la parter, dar se mai intampla sa privesc si eu asa situatia in legatura cu cei care locuiesc la acel nivel. Ai putea alege sa stai la etajul 1, nu este nici prea sus si poti avea parte de o raza de vedere mai maricica (totusi depinde de bloc) fata daca ai sta la parter + ca daca vrei sa iti usuci hainele in afara balconului, o poti face linistita la primul etaj. In caz ca esti fumatoare si fumezi in exteriorul balconului, nu ai mai avea retineri daca trece cineva pe langa geam, corect big grin?

| Fatamuntilor a răspuns:

Stau la parter de viata intreaga cu toata ferestelele spre strada!
Singura problema e cu canalizarea, de exemplu vecinii acum 3-4 ani scotea apa din canal de sub cada.Intre timp s-a reparat si fac doar verificari si curata canalul ocazitional.
In rest pentru fereste exista perdela, draparii sau jaluzere.

| LoveSleep a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ti-a schimbat cineva literele de la tastatura de ai ratat atatea?

| LoveSleep a răspuns:

Depinde ce fel de parter e, depinde cat de aproape e apartamentul de lift sau de ușa de la ieșire.
Dacă parterul e ca un hol mare, iti garantez ca vor fi oameni acolo de multe ori care sa se certe sau sa vorbeasca, sau sa asculte manele.
Daca e langa usa de la intrare, o sa auzi de fiecare data cand intra cineva in bloc (depinde si ce usa ai tu la intrare, dar in general trece sunetul de ea).
Daca e langa lift, o sa auzi liftul mereu, pentru ca parterul e cel mai vizitat, logic.